Wykrywanie raka piersi: Polacy stworzyli pierwszy predykcyjny test AI
Polscy naukowcy rewolucjonizują diagnostykę raka piersi dzięki sztucznej inteligencji
Ataraxis Breast to pierwszy na świecie klinicznie potwierdzony test prognostyczny stworzony całkowicie w oparciu o sztuczną inteligencję, dedykowany pacjentkom z inwazyjnym rakiem piersi.
Test analizuje różnorodne dane medyczne, w tym obrazy histopatologiczne, aby stworzyć indywidualny profil ryzyka dla każdej pacjentki i wspierać lekarzy w podejmowaniu decyzji terapeutycznych we wszystkich typach raka piersi. Do opracowania i klinicznej weryfikacji testu wykorzystano dane 8161 pacjentek z 15 placówek medycznych na całym świecie. Test powstał z inicjatywy prof. Krzysztofa Gerasa i dr Jana Witowskiego.
– Skupiamy się na raku piersi. To jest pierwsze wskazanie, którym się zajmujemy. Gdy przychodzi pacjentka z nowym rakiem piersi, my bierzemy jej dane. Nie wchodzimy do laboratorium, gdzie bierzemy próbkę krwi, gdzie sekwencjonujemy genom. My patrzymy tylko i wyłącznie na dane, które są dostępne cyfrowo. I to ma formę obrazków, wysokiej rozdzielczości, tego jak wygląda guz. To ma formę danych klinicznych z systemów szpitalnych, z historii choroby(...)Zbieramy te dane, przetwarzamy je za pomocą naszych modeli sztucznej inteligencji i to co dostaje lekarz to personalizowany raport, który mówi: Maria Kowalska ma takie ryzyko, że rak piersi wróci w ciągu najbliższych 10 lat. Ryzyko od zera do 100 procent – ujawnił dr Jan Witkowski w materiale opublikowanym na kanale YouTube Macieja Kaweckiego, popularyzatora nauki i technologii.
Dr Jan Wiatrowski przyznaje: „ Sztuczna inteligencja po prostu będzie dużo lepsza, jeśli chodzi o przewidywanie”
Dr Jan Witkowski zwraca uwagę, że sztuczna inteligencja ma zdolność analizowania ogromnych ilości danych medycznych, takich jak rodzaj nowotworu, sposób leczenia, indywidualne cechy pacjenta, i wyciągania wniosków, które są poza zasięgiem ludzkiego umysłu.
– Sztuczna inteligencja po prostu będzie dużo lepsza, jeśli chodzi o przewidywanie, jakie leczenie jest najbardziej odpowiednie dla każdego z pacjentów. Łączenie sygnałów tym, co się dzieje dzisiaj, a co się stanie 10 lat później jest niesamowicie trudne – przyznał naukowiec.
Człowiek nie jest w stanie „przeanalizować w głowie” tysięcy przypadków i przewidzieć, jak dzisiejsze decyzje terapeutyczne wpłyną na zdrowie pacjenta za dekadę. Tymczasem AI potrafi dostrzec ukryte zależności i na ich podstawie wskazać najbardziej skuteczną terapię. Dzięki temu leczenie może być trafniejsze, skuteczniejsze i mniej obciążające.
– Mówimy modelom sztucznej inteligencji, żeby one znalazły nowe cechy, o których my jeszcze nie wiemy i budują tych cech sto, dwieście, trzysta. Samodzielnie odnajdują cechy, które mogą być na przykład dziwnym kształtem komórki – zaznaczył współzałożyciel Atraxis.
Źródło: https://www.youtube.com/@MK_ThisIsIT