WiadomościZegarek-transformer dla kolekcjonerów. Zero elektroniki

Zegarek-transformer dla kolekcjonerów. Zero elektroniki

Szwajcarki producent luksusowych czasomierzy Hautlence stworzył nietypowy zegarek inspirowany światem transformerów.
Foto: Yukai Engineering
Foto: Yukai Engineering
mkk

Szaleństwo zaczęło się 45 lat temu. W 1980 roku japońska firma Takara wprowadziła na rynek oryginalne zabawki Diaclone. Były to miniaturki pojazdów kosmicznych, z których każdy miał alternatywną formę i pilota. Dwa lata później Japończycy rozwinęli pomysł ze zmiennokształtnymi zabawkami i stworzyli Car Robots, czyli samochody, które można zmienić kilkoma ruchami w roboty. To były już znane nam doskonale transformery, ale jeszcze się tak nie nazywały. Ta nazwa pojawiła się chwilę po tym, jak w 1983 Takara sprzedała prawa do marki amerykańskiej firmie Hasbro. Ta dopiero nazwała roboto-samochody transformerami.

Potem do tego dobudowano narrację i za tym poszedł też gigantyczny marketing. Transformery trafiły do filmów, komiksów, książek i gier komputerowych. Znają je niemal wszyscy.

Foto: Yukai Engineering
Foto: Yukai Engineering
Takara w początku lat 80. stworzyła też cyfrowe zegarki Kronoform. Można je było zmieniać w pojazdy, stworzenia i oczywiście roboty. Dzisiaj szwajcarska producent luksusowych zegarków Hautlence wraca do tego pomysłu ze swoim czasomierzem Retrovision ’85.

– Czasami, aby obudzić najpiękniejsze wspomnienia, wystarczy prosty przedmiot. Dla całego pokolenia dzieci dorastających w w latach 80. XX wieku zegarek Kronoform był zegarkiem niepodobnym do żadnego innego. Noszony na nadgarstku, wskazywał godzinę. Jednak w wyobraźni było to coś dużo większego – miniaturowy robot zdolny do transformacji, bohater niekończących się przygód – czytamy w firmowym opisie nowego zegarka w kolekcji Hautlence.

Dziś szwajcarska marka „wskrzesza tego ducha”, prezentując dzieło równie zabawne, co odważne – zegarek-robot inspirowany kultowym projektem sprzed lat, ale z mechanicznym mechanizmem wyposażonym w latający tourbillon. 

Foto: Yukai Engineering
Foto: Yukai Engineering
Retrovision ’85 to szwajcarska zegarmistrzowska doskonałość. Mamy tu do czynienia z mechanicznym zegarkiem z automatycznym naciągiem i wspomnianym już bardzo skomplikowanym i diabelnie trudnym w produkcji tourbillonem. Wysokiej jakości materiały, wszystko w stali, spasowane na milimetry. Do tego zegarek można zdjąć z ręki i zamienić go w małego robota – to też zabawka.

Ale kosmicznie droga. Hautlence nie mówi, ile Retrovision ’85 będzie kosztował. Nie musi. Stworzono tylko 8 egzemplarzy zegarka. Już tylko to jasno nam mówi, że ten transformer nie będzie zabawką dla milionów…

Źródło artykułu:Portal Technologiczny

Wybrane dla Ciebie