Żubry mają się dobrze. Stado z roku na rok staje się coraz liczniejsze
Stado żubrów, jakie na początku 2021 roku zamieszkało w Lasach Janowskich, staje się coraz liczniejsze. Wtedy to janowską subpopulację utworzyło 6 zwierząt przeniesionych z Puszczy Boreckiej na Mazurach i 2 z Nadleśnictwa Kobiór na Górnym Śląsku. Później do stada dołączyła jeszcze młoda samica z Kiermus koło Białegostoku. Łącznie było to 9 zwierząt. Obecnie jest ich już czternaście. Co roku bowiem na świat przychodzą młode.
Żubry powróciły na Lubelszczyznę po kilkusetletniej nieobecności. Żyją one na wolności, przemierzając wschodnią część kompleksu, pojawiają się także na śródleśnych łąkach. Choć nie tylko. W ubiegłym roku dwa samce odłączyły się i zawędrowały aż w okolice Niska na Podkarpaciu. Z biegiem czasu jednak wróciły do stada.
Dziennie każdy żubr zjada ok. 50 kg pokarmu, który stanowią trawy i rośliny zielne, a także gałązki, liście i kora drzew. Jedynie w okresie zimowym, kiedy spadnie duża warstwa śniegu, leśnicy dokarmiają je sianem. Jednak z uwagi na łagodne zimy, nie jest to obecnie stosowane.
Żubr jest największym ssakiem Europy, a zarazem legendarnym symbolem puszczy. Ma też potężne rozmiary. Ciężar dorosłego samca dochodzić może nawet do 900 kilogramów, a wysokość w kłębie do 180 cm. Obecnie w Polsce żyje ponad 2,8 tys. żubrów, z czego ponad 2,6 tys. na wolności.