Liczba przesyłek kurierskich rośnie. Mimo to zadłużenie branży nie maleje
W tym artykule:
Tak wygląda zadłużenie branży kurierskiej
Na koniec maja tego roku długi miało ponad 10 proc. firm z sektora działalności pocztowej i kurierskiej, a ich łączne zadłużenie urosło o 42 proc. w pięć lat i o 3,3 proc. w rok. Jedna firma do spłaty miała średnio 58 tys. 456 zł.
Cytowany w raporcie główny analityk BIG InfoMonitor dr hab. Waldemar Rogowski stwierdził, że rozwój e-commerce bez wątpienia zwiększył popyt na usługi kurierskie, choć jednocześnie pogłębił problemy finansowe sektora.
— Z jednej strony firmy mierzą się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, inwestycjami w infrastrukturę czy cenami paliw. Z drugiej natomiast, w branży kurierskiej odczuwalna jest ogromna presja cenowa — zauważył Rogowski.
Przychody operatorów i liczba przesyłek wzrosły
Firmy mają kłopoty finansowe mimo wzrostów na rynku kurierskim. Powołując się na raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) o rynku pocztowym w ubiegłym roku autorzy opracowania BIG InfoMonitor zauważyli, że liczba przesyłek kurierskich wzrosła o ponad 15 proc. w ujęciu rocznym, a przychody operatorów kurierskich sięgnęły niemal 13,7 mld zł.
UKE prognozuje, że w 2027 r. wolumen przesyłek kurierskich przekroczy 1,65 mld. Głównym motorem tego wzrostu ma być branża e-commerce.
BIG InfoMonitor jest częścią Grupy BIK; w jej skład wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Digital Fingerprints.
Źródło: PAP