Polska energia szykuje zwrot. PGE zagra o wielką stawkę na morzu
Ambicje PGE w zakresie offshore
PGE, największa polska firma energetyczna, wyraziła swoje ambicje dotyczące udziału w nadchodzącej grudniowej aukcji offshore. Wiceprezes Maciej Górski podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że spółka intensywnie pracuje nad uzyskaniem niezbędnych decyzji środowiskowych dla swoich projektów.
Mamy ambicję, by wziąć udział w grudniowej aukcji offshore. Pracujemy nad pozyskaniem decyzji środowiskowych dla naszych projektów. Najbardziej zaawansowany jest projekt B1, gdzie jesteśmy na końcówce pozyskania decyzji środowiskowej – powiedział Górski.
Decyzja środowiskowa kluczem do aukcji
Wiceprezes PGE, Maciej Górski, zaznaczył, że firma planuje uzyskać w tym roku decyzję środowiskową dla jednego z projektów offshore, co umożliwi jej start w aukcji.
Planujemy pozyskać w tym roku decyzję środowiskową dla jednego projektu offshore, umożliwiającą nam start w aukcji – dodał Górski.
To kluczowy krok dla PGE, aby móc skutecznie rywalizować na rynku energii odnawialnej.
Współpraca z Orsted i wyzwania rynkowe
PGE prowadzi również drugi projekt offshore we współpracy z Orsted. Jednak, jak zauważył Górski, projekt ten znajduje się w fazie tzw. rekonfiguracji.
Jesteśmy w tzw. rekonfiguracji. Chcemy ten projekt zrealizować. Projekt się jednak jeszcze nie zakontraktował, a po decyzjach prezydenta USA ceny poszły w górę – wyjaśnił wiceprezes.
Wzrost cen po decyzjach amerykańskich władz stanowi dodatkowe wyzwanie dla realizacji tego projektu.
Analiza technologii jądrowych
PGE nie ogranicza się jedynie do energii odnawialnej. Prezes Dariusz Marzec podkreślił, że firma analizuje również możliwości związane z technologiami jądrowymi.
Technologia jądrowa przeżywa renesans w zakresie zarówno małego, jak i dużego atomu. Nie możemy jako duży gracz tej technologii ignorować. Musimy analizować, czy ta technologia może mieć miejsce w naszym miksie – powiedział Marzec.
Dodał również, że PGE nie może ignorować SMR-ów, które mogą wejść na rynek w ciągu kilku lat.
Nie możemy ignorować SMR-ów, które w ciągu kilku lat mogą wejść na rynek. Powinniśmy wykonać pracę i to przeanalizować i chcemy pod tym kątem przeanalizować lokalizację w Turowie – dodał prezes.
*PGE Polska Grupa Energetyczna to spółka akcyjna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, będąca największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce. Firma produkuje około 37 proc. krajowej energii elektrycznej i posiada około 20 proc. rynku ciepła. Skarb Państwa jest właścicielem niecałych 61 proc. akcji PGE, co czyni ją kluczowym graczem na polskim rynku energetycznym.