Solorz traci fotel. Wybrano prezesa Cyfrowego Polsatu
Zmiany na szczycie Cyfrowego Polsatu
We wtorkowym komunikacie giełdowym Cyfrowy Polsat poinformował o istotnych decyzjach właścicielskich. Fundacja TiVi Foundation z Liechtensteinu – główny akcjonariusz spółki – skorzystała z przysługujących jej uprawnień i zdecydowała o zmianach personalnych.
– Zarząd spółki Cyfrowy Polsat S.A. (...) informuje, że w dniu 22 lipca 2025 r., akcjonariusz Spółki - TiVi Foundation z siedzibą w Rugell w Liechtensteinie, wykonując przysługujące mu osobiste uprawnienie do powoływania i odwoływania Prezesa Zarządu Spółki (...) oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej (...) odwołał Mirosława Błaszczyka ze stanowiska Prezesa Zarządu Spółki i w jego miejsce powołał Andrzeja Abramczuka– podała spółka.
Zmiana dotyczy także założyciela spółki i głównego akcjonariusza Zygmunta Solorza.
– Zarząd spółki Cyfrowy Polsat S.A. (...) Odwołał Zygmunta Solorza ze stanowiska Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki i w jego miejsce powołał Daniela Kaczorowskiego – podano w komunikacie.
Koniec ery Solorza
Największe emocje budzi odwołanie Zygmunta Solorza – założyciela i głównego akcjonariusza Cyfrowego Polsatu – z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej. Choć nadal pozostaje główną siłą właścicielską poprzez m.in. TiVi Foundation, przetasowania personalne mogą oznaczać istotne przesunięcia w strategii zarządzania grupą.
Zygmunt Solorz to jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych przedsiębiorców w Polsce, założyciel Grupy Polsat. Od lat zarządzał medialno-telekomunikacyjnym imperium, obejmującym m.in. Cyfrowy Polsat, Telewizję Polsat, Interię i Polkomtel (sieć Plus).
W tle ostatnich zmian w Cyfrowym Polsacie trwa szeroki konflikt o sukcesję w imperium Zygmunta Solorza. Spór ujawniony publicznie w 2024 roku doprowadził do głębokich podziałów w rodzinie i licznych roszad we władzach spółek Grupy Polsat Plus. W centrum napięcia znalazła się kwestia kontroli nad fundacjami TiVi i Solkomtel, które zarządzają większością majątku miliardera.
Wydarzenia z sierpnia 2024 roku, kiedy to Solorz notarialnie przekazał współkontrolę nad fundacjami swoim dzieciom, a następnie zakwestionował ten proces, stały się początkiem postępowań sądowych toczących się m.in. w Liechtensteinie. Ich rezultat może przesądzić o przyszłości jednej z największych prywatnych grup kapitałowych w Polsce.
Nowe nazwiska, nowa strategia?
W składzie rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu znalazł się teraz Daniel Kaczorowski, a stery operacyjne objął Andrzej Abramczuk – prawnik i były prezes Netii. Jego doświadczenie w zarządzaniu spółkami technologicznymi może sygnalizować chęć dalszej transformacji cyfrowej i reorganizacji struktury grupy.
Nie ma jeszcze informacji na temat ewentualnych zmian strategicznych, ani wypowiedzi osób powołanych i odwołanych z głównych foteli spółki.
Cyfrowy Polsat to jedna z największych firm medialno-telekomunikacyjnych. Grupa działa na rynku od 2001 roku i kontroluje szereg spółek oferujących telewizję satelitarną, telefonię komórkową i internet. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 r., a jej rynkowa kapitalizacja przekracza 10 mld zł.Zmiany personalne nastąpiły w trudnym czasie – firma zmaga się z dużym zadłużeniem i presją rynkową. Obserwatorzy rynku zadają sobie pytanie, czy nowe kierownictwo zapoczątkuje szersze zmiany wewnątrz Grupy Polsat Plus.