Tyle gotówki warto mieć przy sobie. Powody, dlaczego lepiej mieć zapas
Europejskie banki zaapelowały do klientów, aby trzymać część swoich oszczędności w gotówce. W zeszłym roku banki w Holandii i Szwecji zalecały wypłatę gotówki oraz przechowywanie jej w domu na wypadek kryzysu. Chodzi różnego rodzaju zagrożenia cyberatakami, które w 2025 roku mogą przybrać na sile.
Limity dotyczące trzymania gotówki
Parlament Europejski 24 kwietnia 2024 roku przyjął przepisy, których częścią jest całkowity zakaz regulowania gotówką transakcji przekraczających 10 tys. euro oraz wprowadzający nadzór i kontrolę nad transakcjami powyżej 3 tys. euro. Chodzi o przeciwdziałanie praniu pieniędzy czy finansowaniu terroryzmu. Państwa członkowskie mają trzy lata na dostosowanie się do dyrektywy.
Aktualnie nie ma przepisów ograniczających kwoty jakie można trzymać w domu. To jakie kwoty chcemy trzymać w przysłowiowej skarpecie zależy od finansowych możliwości i własnych planów.
Dlaczego warto mieć pieniądze w gotówce?
Gotówka to poczucie bezpieczeństwa i anonimowości. Warto mieć pieniądze pod ręką w wielu sytuacjach. Zobaczcie w galerii poniżej, jak ważne może się okazać posiadania pieniędzy w gotówce:
Ile pieniędzy warto mieć w domu?
Wcale nie musza być to wielkie sumy. Warto jednak zabezpieczyć się przynajmniej na kilka dni, aby móc bez problemu zrobić zakupy podstawowych produktów.
Jeśli chodzi o poduszkę finansową warto przygotować sobie pieniądze zabezpieczające przeżycie minimum 3 miesięcy bez wynagrodzenia. Warto uwzględnić w niej nie tylko wydatki związane z rachunkami, kredytami, ale także te związane z codziennymi wydatkami na jedzenie czy kosmetyki.
Najlepiej przygotować sobie finanse dające nam możliwość przetrwania od 6 do 12 miesięcy. To daje poczucie bezpieczeństwa w przypadku utraty płynności finansowej.
Gotówka zapewnia prywatność i poczucie bezpieczeństwa
Choć coraz więcej osób płaci za pomocą transakcji bezgotówkowych to w codziennym życiu często okazuje się, że potrzebna jest też gotówka w fizycznej formie. To właśnie ona daje nam poczucie bezpieczeństwa ale i kontroli nad swoimi finansami.
Dodatkowo transakcje gotówką nie są nigdzie rejestrowane co pozwala nam na anonimowość.
Bezpieczeństwo pieniędzy w domu
Trzymają jednak pieniądze w domu musimy pamiętać o względach bezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba znaleźć bezpieczne miejsce. Warto, aby pieniądze nie były na widoku. Nie najlepszym miejscem na schowanie gotówki są książki. To pierwsze miejsce które sprawdzają złodzieje.
Jeśli trzymamy więcej pieniędzy w domu warto pomyśleć o wmurowanym sejfie. W przypadku niewielkich oszczędności warto schować je w miejsce nieoczywiste, ale i bezpieczne pod kątem fizycznych uszkodzeń. Warto pamiętać, że zniszczone pieniądze tracą ważność a w niektórych przypadkach także wartość.