Wydobycie rusza z pełną mocą. Nowe inwestycje w znanej kopalni
W tym artykule:
Ściana K-2 została w pokładzie 401/1 (partia "K-3;C") ma długość 244 metrów, wybieg ponad kilometr (1037 m) oraz średnią miąższość 1,55 metra. Zasoby ściany szacowane są na 500 tys. ton węgla koksowego.
- Planowane średnie wydobycie to aż 2 700 ton dziennie przy postępie 5,8 metra na dobę. Już w drugiej połowie lipca kopalnia planuje uruchomienie ściany W-2 w pokładzie 363. Jej wybieg wynosi ponad 800 metrów, a długość zmienia się od 217 do 145 metrów. Ściana wyróżnia się także zmienną miąższością - od 1,6 do 2,35 metra. Zasoby operatywne wynoszą 340,5 tys. ton węgla koksowego - podała spółka w komunikacie.
Planowane średnie wydobycie wynosi 2 300 ton dziennie
Jak podkreśla wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych oraz p.o. zastępcy prezesa ds. rozwoju Adam Rozmus, uruchamianie nowych ścian jest częścią odbudowy frontów po katastrofie w kwietniu 2022 roku.
- Kopalnia Pniówek konsekwentnie odbudowuje swoje fronty wydobywcze i stopniowo wraca do eksploatacji ścian o dłuższych wybiegach. Co więcej, w nowych ścianach wdrażamy rozwiązania w ramach inicjatywy Efektywna Kopalnia, będącej częścią Planu Strategicznej Transformacji. Celem tych działań jest zwiększenie wydajności pracy oraz poprawa wyników wydobycia - powiedział Rozmus, cytowany w komunikacie.
Kopalnia Pniówek umacnia swoją pozycję
Uruchomienie ścian K-2 i W-2 to nie tylko sukces technologiczny, ale także ważny krok w kierunku zabezpieczenia dostaw węgla koksowego - surowca kluczowego dla produkcji stali. Kopalnia Pniówek umacnia swoją pozycję jako istotny dostawca wysokiej jakości węgla na potrzeby przemysłu ciężkiego, podsumowano.
Aktualnie w kopalni Pniówek eksploatowanych jest pięć ścian.
JSW zadebiutował na GPW w 2011 roku. Obecnie notowany jest w indeksie mWIG40. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa posiadający 55,17 proc. akcji.
Źródło: isbnews