Dopłaty rolnicze - na czym polega finansowe wsparcie rolnictwa
W tym artykule:
Wraz z wstąpienie Polski do Uni Europejskiej rodzime rolnictwo otrzymało olbrzymią szansę na rozwój. Oprócz ułatwionego dostępu do rynków zagranicznych polscy rolnicy mogą liczyć na wsparcie płynące z unijnych funduszy. Najpopularniejszym sposobem pomocy finansowej dla rolników są dopłaty bezpośrednie przyznawane w zależności od warunków jakie panują w danym gospodarstwie i jaka działalność się tam odbywa.
Czym są dopłaty bezpośrednie?
Dopłaty są przyznawane na podstawie powierzchni gruntów rolnych, które są użytkowane w sposób zgodny z obowiązującymi wymogami. Celem jest stabilizacja dochodów i ograniczenie wpływu wahań rynkowych na działalność rolniczą. Gospodarstwa będące beneficjentami muszą spełnić określone warunki m.in. utrzymanie odpowiedniej jakości gleby czy przestrzeganie zasad dotyczących płodozmianu. Wsparcie rolnictwa w postaci dopłat są częścią programu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i stanowią wsparcie niezależne od wyników produkcji.
Kto otrzymuje wsparcie finansowe?
Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom spełniającym wymogi nałożone przez instytucje przyznające środki finansowe. Wsparcie w postaci dopłat bezpośrednich otrzymują rolnicy aktywni zawodowo, posiadający co najmniej 1 hektar gruntów rolnych. W przypadku młodych rolników wytyczne dotyczą ich wykształcenia. Dopłaty bezpośrednie otrzyma młody rolnik, który posiada wykształcenie na kierunku rolniczym, dotyczy to wykształcenia zasadniczego branżowego, średniego branżowego, średniego lub zasadniczego zawodowego. Warunkiem przyznania dopłat może być też 3 - letni staż pracy w rolnictwie.
Rodzaje wsparcia finansowego
W zależności od profilu produkcji gospodarstwa, wielkości czy rodzaju prowadzonej działalności rolnicy mogą starać się o dopłaty z rodzaju:
- jednolita płatność obszarowa,
- płatność za zazielenienie,
- płatność dla młodych rolników,
- płatności związane z produkcją,
- płatność dodatkowa,
- płatności dla małych gospodarstw,
- przejściowe wsparcie krajowe