Magnolie – królowe ogrodów zachwycają o tej porze roku. Jak o nie odpowiednio zadbać? ZDJĘCIA
W tym artykule:
Stanisław Zymon – specjalista i miłośnik pięknych magnolii
Stanisław Zymon jest znanym i bardzo docenianym producentem magnolii, który od wielu lat wprowadza do naszych ogrodów i na rynek nowe odmiany. A wszystko zaczęło się blisko 50 lat temu, kiedy jako student odwiedził arboretum w Kórniku, zachwycił się tamtejszymi drzewami w pełni kwitnienia i postanowił zajmować się nimi zawodowo.
- W kolekcji mamy ponad 200 odmian. Sadzimy magnolie z całego świata do gruntu, żeby przetestować ich przydatność do naszego klimatu. Większość z nich sprawdziła się i rozmnażamy je, ale wiele było takich, które źle zniosły nasze zimy i te mamy w kolekcji, ale ich nie rozmnażamy – mówi Stanisław Zymon, który prowadzi Szkółkę Krzewów Ozdobnych od 1977 roku.
Co trzeba wiedzieć przed posadzeniem magnolii?
Bez względu na to jakie odmiany magnolii wybierzemy wymagają one tej samej opieki. Jak zapewnia Stanisław Zymon – właściciel szkółki w Tłokinii Wielkiej wbrew krążącym opiniom - roślina nie jest trudna w uprawie, ale jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
- Wybierzmy stanowisko słoneczne, zaciszne. Stanowisko o ziemi przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Nie powinno tam być zastoiska wody na przykład przy roztopach wiosną, gdzie dłużej woda zalega, dlatego, że system korzeniowy magnolii będzie gnił – wymienia Stanisław Zymon.
Przy sadzeniu należy uważać na liczne kruche korzenie, żeby ich nie uszkodzić. Ziemię można delikatnie udeptać, zwracając szczególną uwagę na to, żeby nie połamać korzeni. Następnie podlać dużą ilością wody- około 10 l na jedną świeżo posadzoną magnolię.
Zobaczcie jak pięknie prezentują się różne odmiany magnolii w naszej galerii:
Jak pielęgnować magnolie?
Ważne jest też, aby taką magnolię okryć.
- Najważniejszą sprawą w uprawie magnolii jest okrycie systemu korzeniowego. Stosujemy do tego warstwę od 15 do 20 cm kory, czy trocin. Jeżeli zabezpieczymy system korzeniowy przed przemarzaniem, a wiadomo, że jest wrażliwy na mróz, to magnolia przetrwa bez żadnego problemu, dlatego że część nadziemna jest bardzo mrozoodporna. Część nadziemna znosi mrozy bez okrycia do -26 ° więc nie ma problemu żeby przetrwała zimę – podkreśla właściciel szkółki w Tłokini Wielkiej.
Jeśli chodzi o pielęgnację, to jedyne co robimy to po zimie, jeśli znajdziemy przemarznięty pęd lub połamana gałązka to je obcinamy. Natomiast jeśli chodzi o nawożenie to wystarczy, że zrobimy to dwukrotnie w ciągu roku.
- Pierwsze nawożenie, robimy na przełomie lutego i marca, kiedy już się robi w miarę ciepło. Sypiemy garstkę wieloskładnikowego nawozu na metr kwadratowy, trzeba tylko uważać, żeby nie sypać go bardzo blisko pnia. Drugie nawożenie możemy przeprowadzać na przełomie maja i czerwca- również garstkę nawozów wieloskładnikowego na metr kwadratowy – podpowiada Stanisław Zymon.
Drzewko lub krzew magnolii można przycinać, ale trzeba wiedzieć, że częste jej przycinanie powoduje dużo nowych pędów, ale przez rok lub dwa mogą one być pozbawione kwiatu.
Jak sprawić, aby magnolie cieszyły nasze oko jak najdłużej?
Niestety nie ma takich trików, żeby przedłużyć okres kwitnienia magnolii. O tym decyduje w dużej części pogoda. Wcześniejsza wiosna potrafi przyspieszyć kwitnienie nawet o dwa tygodnie, a chłodna aura powoduje, że kwitną one znacznie dłużej niż standardowo.
- Natomiast dobierając odpowiednie odmiany magnolii możemy się cieszyć ich kwitnieniem od marca, aż do września! Na początku zakwitają wszystkie magnolie z grupy Stellata, magnolie Kobus – głównie białe odmiany. Następnie wchodzą magnolie Soulangeana – to te grube kwiaty w kształcie gruszki i tych kwiatów są tysiące. Na przełomie maja i czerwca kwitnie magnolia Sieboldii, czyli biała z czerwonym oczkiem w środku. A w lipcu i sierpniu pojawiają się kwiaty magnolii Grandiflora o potężnych kwiatach i pięknym zapachu. W końcu sierpnia po raz drugi kwitną magnolie Winelight, czy Old port i niewielka odmiana Ann – wymienia Zymon.
W jakim "towarzystwie” sadzić magnolie?
Świetnym towarzystwem dla magnolii jest na przykład oczar, który kwitnie w styczniu. Natomiast magnolia od przełomu lutego i marca. Obok magnolii można też posadzić dereń kousa. Jest to nowa roślina w polskim klimacie, która kwitnie na przełomie maja i czerwca, czyli już po kwitnieniu magnolii. Zatem wystarczy, że posadzimy trzy rośliny obok siebie i ciągle będziemy mieli w ogrodzie coś kwitnącego.