Nietoperze na Roztoczu. Są wyniki kolejnego sprawdzania piwnic
Prowadzą nocny tryb życia i są niezwykle pożyteczne. Jeden nietoperz w ciągu doby zjada do trzech tysięcy komarów lub muchówek. Są wyniki corocznego liczenia tych ssaków w Roztoczańskim Parku Narodowym.
Po raz kolejny w Roztoczańskim parku Narodowym zostało przeprowadzone liczenie nietoperzy. Odbywa się ono w okresie zimowym, kiedy to ssaki te hibernują aby przetrwać czas, kiedy w przyrodzie brakuje stanowiących ich wyłączny pokarm owadów. Pracownicy Parku dokładnie sprawdzili 23 piwniczki, natrafili w nich na 56 nietoperzy należących do 7 gatunków.
Jak podkreślają przedstawiciele Działu Monitoringu i Nauki RPN, tegoroczny monitoring zimujących nietoperzy w Roztoczańskim Parku Narodowym przyniósł niespodziewanie 3 rekordy. Stwierdzono bowiem największą liczbę osobników, największą liczbę gatunków a także nienotowaną dotąd obecność czterech „naturowych” mocarzy, czyli mopka zachodniego, nocka łydkowłosego, nocka Bechsteina i nocka dużego.
Ogółem w Polsce żyje około 26 gatunków nietoperzy, z czego na Roztoczu blisko 20. Prowadzą one nocny tryb życia i są niezwykle pożyteczne. Przede wszystkim niosą skuteczną pomoc w walce z komarami. Jeden nietoperz zjada do trzech tysięcy komarów lub muchówek w ciągu nocy.
Roztoczańskie nietoperze zamieszkują przede wszystkim lasy w których występuje starodrzew. Wszystko dlatego, że dziuple, szczeliny czy odstającą korowina stanowią główne miejsce rozrodu i kryjówki. Jednak postępujący spadek liczby drzew dziuplastych i ogólny spadek powierzchni dojrzałych drzewostanów sprawia, że ssaki te szukają schronienia w budynkach gospodarczych czy różnego rodzaju piwniczkach.
Jak wskazują jednak naukowcy, tego typu miejsc na Roztoczu również ubywa. Dlatego w ramach ochrony nietoperzy tworzone są specjalne schrony, aby ssaki te mogły w nich przetrwać zimę.
Galeria zdjęć
Następna strona