Oto 15 najniebezpieczniejszych miast w województwie śląskim. Zobacz listę. Oto najnowsze dane z policji! Tam lepiej zachować ostrożność...
W statystykach niebezpiecznych miast, nie bez powodu, ujęty został także procent wykrywalności przestępstw stwierdzonych w naszym regionie. Kliknij TUTAJ i sprawdź, gdzie ich liczba była największa. Wysoką pozycję miasta na wykazie liczby przestępstw należy skonfrontować także z ich wykrywalnością. Taka interpretacja statystyk pozwala zbadać odczuwalny poziom bezpieczeństwa i skuteczność policji.
To najniebezpieczniejsze miasta w woj. śląskim? Zobacz najnowsze dane z policji!
Wskaźnik wykrywalności, czyli tak zwany % wykrycia, jest ilorazem liczby przestępstw wykrytych przez ogólną liczbę przestępstw stwierdzonych, powiększoną o liczbę przestępstw wykrytych po podjęciu postępowań umorzonych w roku ubiegłym lub latach poprzednich - wyrażony w procentach.
Statystyki wojewódzkie - Śląskie
Jak podaje Policja Śląska, w 2024 roku na terenie naszego regionu odnotowano ponad 5 tysięcy przestępstw kryminalnych, co oznacza znaczący spadek w porównaniu z rokiem poprzednim, gdy liczba takich czynów była wyższa o blisko tysiąc.
Śląski zespół poszukiwań celowych, zajmujący się najbardziej skomplikowanymi i poważnymi sprawami prowadzonymi w województwie w 2024 roku, przejął 87 postępowań poszukiwawczych, z czego 48 dotyczyło najcięższych zbrodni. Dodatkowo realizowano zatrzymania na podstawie Europejskich Nakazów Aresztowania w efekcie czego, w minionym roku zakończono 61 spraw poszukiwawczych.
Ubiegły rok był również okresem wzmożonych działań funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach. W toku prowadzonych śledztw zatrzymano 15 osób oraz wykryto 2039 przestępstw korupcyjnych, co stanowi wzrost o 84,5% w porównaniu z 2023 rokiem.
Oprócz tego w 2024 roku kryminalni zlikwidowali kilkadziesiąt plantacji marihuany oraz laboratoria produkujące narkotyki. Dzięki ich pracy zabezpieczono setki kilogramów nielegalnych substancji, które miały trafić na rynek, a także zatrzymano osoby odpowiedzialne za ich dystrybucję, w tym członków zorganizowanych grup przestępczych. W minionym roku liczba tego typu przestępstw przekroczyła 5 tysięcy.
Jeśli chodzi o przestępczość gospodarczą, w 2024 roku odnotowano 3,5 tysiąca takich przypadków. Kryminalni skutecznie rozpracowali liczne grupy zajmujące się oszustwami, w tym działające metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”.