Poznań kręci kilometry. Ruszył trening do Rowerowej Stolicy Polski 2025
Wraz z pierwszym dniem wiosny, 21 marca, wystartował oficjalny trening do tegorocznej edycji Rowerowej Stolicy Polski 2025. Przez najbliższe dwa miesiące, do 21 maja, rowerzyści z Poznania i całego kraju mogą szlifować formę i zbierać kilometry przygotowując się do czerwcowego finału rywalizacji.
W treningu bierze udział już ponad 120 miast i gmin z całej Polski. Udział w zabawie to nie tylko okazja do poprawy kondycji i aktywnego spędzania czasu, ale także świetna rozgrzewka przed walką o prestiżowy tytuł najbardziej rowerowego miejsca w kraju.
Jak działa trening?
Podczas etapu przygotowawczego uczestnicy rejestrują przejechane kilometry za pomocą aplikacji Aktywne Miasta, wybierając swoje miasto lub gminę. W odróżnieniu od czerwcowego finału, teraz nie obowiązuje przelicznik uwzględniający liczbę mieszkańców – każdy kilometr liczy się bezpośrednio na konto wybranej jednostki.
"To doskonały moment, by przetestować aplikację i zapoznać się z zasadami rywalizacji" – zachęcają miejscy urzędnicy. Dodają również, że to czas, w którym nowi użytkownicy mogą dołączyć bez stresu i zaplanować taktykę na czerwiec.
Dla miasta czy gminy?
Uczestnicy mogą dołączyć tylko do jednej kategorii – albo zbierać kilometry dla miasta prezydenckiego, albo dla gminy. Warto więc dobrze się zastanowić, komu chcemy pomóc zdobyć Puchar Rowerowej Stolicy Polski.
Poznań walczy o zwycięstwo
Stolica Wielkopolski ma apetyt na rewanż. W zeszłorocznej edycji rywalizacji Poznań zdobył 2. miejsce wśród miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców, ustępując jedynie Bydgoszczy (startującej jako Metropolia). Rowerzyści kręcący dla Poznania przejechali ponad 417 tysięcy kilometrów, o 5 tysięcy więcej niż rok wcześniej. W akcji uczestniczyło wtedy 1108 osób, z czego niemal 40% stanowiły kobiety.
Jak dołączyć?
Aby wziąć udział w treningu, wystarczy pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta, wybrać Poznań lub inną jednostkę, a następnie rejestrować swoje przejazdy rowerowe. Bieżące informacje o poznańskiej rywalizacji można śledzić w specjalnej grupie na Facebooku. Osoby niekorzystające z portali społecznościowych mogą otrzymywać aktualności e-mailem, wysyłając zgłoszenie na adres mobilnosc@um.poznan.pl.
Rowerowa mobilizacja trwa
Oficjalny trening to dopiero początek. Główna rywalizacja odbędzie się w czerwcu, a o końcowym wyniku zadecyduje nie tylko liczba przejechanych kilometrów, ale też zaangażowanie mieszkańców. Dla Poznania to szansa na odzyskanie pierwszego miejsca i udowodnienie, że jest rowerową stolicą Polski z prawdziwego zdarzenia.