Cieplice-Zdrój: W zabytkowym kościele Zbawiciela posłuchacie utworów Bacha, Mendelssohna i innych
XXII Cieplickie Koncerty Organowe
Koncerty są za darmo i odbywają się w zabytkowym XVIII - wiecznym kościele Zbawiciela przy pl. Piastowskim w Cieplicach -Zdroju każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 19.15. Wstęp za darmo.
Wakacyjne koncerty muzyki organowej dają kuracjuszom, turystom i mieszkańcom możliwość ciekawego, twórczego spędzania czasu. Specjalnie dobrani wirtuozi instrumentu zapewniają uczestnikom niezapomniane doznania muzyczne.
Program XXII Cieplickich Koncertów Organowych (soliści )
- 20 lipca - Błażej Musiałczyk
- 27 lipca Adam Klarecki
- 3 sierpnia Michał Kopyciński
- 10 sierpnia Adam Sadowski
- 17 sierpnia Magdalena Cornelius-Kulig (mezzosopran) i Marcin Armański (organy)
- 24 sierpnia Adam Tański
- 31 sierpnia Zbigniew Gach
Prospekt organowy w kościele Zbawiciela
Niezwykle cenny jest prospekt organowy, na którym grają muzycy. Ołtarz i prospekt zostały wykonane w 1777 r. przez Heinricha Wagnera, któremu pomagał H. Weidlich z Jeleniej Góry oraz stolarze Aust i Exnera z Malinnika (dawnej wioski, dziś już w obrębie Cieplic).
Pierwotnie znajdował się tam instrument Johanna Gottlieba Meinerta (1725–1812) z Wlenia. W 1794 r. prospekt organowy uzyskał nową polichromię. Zapewne także wówczas umieszczono na nim herb Johanna Nepomucka von Schaffgotsch, żyjącego w latach 1732–1808, który jako patron świątyni i właściciel majątku cieplickiego te prace sfinansował.
W 1885 r. Christian Gottlieb Schlag wykonał przebudowę instrumentu, podczas której wykorzystał kilka starych zachowanych głosów. Organy po przebudowie Schlaga miały 30 głosów, dwa manuały i pedał oraz mechaniczną trakturę gry.
Podczas I wojny światowej instrument uległ dewastacji. Z tego powodu w 1927 roku za starym prospektem powstał nowy instrument. Zbudował go Gustav Heinze z Sorau (dziś Żary) jako opus 150. Powstały organy składające się z 2708 piszczałek. Wielki miech otrzymał zarówno dmuchawę sterowaną elektrycznie, a dwa mniejsze miechy klinowe były sterowane siłą mięśni nóg kalikantów (podobne rozwiązanie w instrumentach w regionie znajduje się tylko w organach Sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze).
Od II wojny światowej stan instrumentu systematycznie się pogarszał, a w latach 90. XX wieku organy były prawie zupełnie nieczynne. W 1998 roku zrodziła się idea przywrócenia organom ich dawnej świetności. Zadanie to okazało się bardzo trudne i kosztowne, ale dzięki ofiarodawcom w ciągu kilku lat udało się zgromadzić potrzebne środki.
Nad całością przedsięwzięcia czuwała niemiecka organizacja VEESO zajmująca się badaniem i ratowaniem śląskich organów. Remont wykonano w latach 2001–2002, a prace organmistrzowskie przeprowadziła firma Ekkehart Groß & Johannes Soldan z Waditz koło Bautzen).
Od 2002 roku parafia ewangelicka w Cieplicach - Zdroju i Urząd Miasta Jelenia Góra organizują cykle letnich koncertów organowych (ich dyrektorem artystycznym jest Marcin Armański), podczas których publiczność ma okazję podziwiać ten cenny i wyjątkowy instrument.