Wokalistki zespołu Varius Manx. To one stoją za sukcesem tego bandu. Poznaj piękne i utalentowane gwiazdy
W tym artykule:
Myślisz: Varius Manx – mówisz: Anita Lipnicka? A co z pozostałymi artystkami, które przez lata nadawały ton tej kultowej grupie? Oto fascynująca podróż przez historię zespołu, który nie tylko podbił listy przebojów, ale też wprowadził na scenę pięć wyjątkowych głosów. Niektóre z nich wróciły po latach – i to z wielkim hukiem!
Kto gra w Varius Manx? Początki zespołu
Historia zespołu Varius Manx to opowieść, w której głównymi bohaterkami są kobiety. To właśnie one, ich głos, talent i osobowość stały za ogromnym sukcesem tego bandu. Jednak nie byłoby ich gdyby nie założyciele Varius Manx, a mianowicie Roberta Jansona i braci Michała i Pawła Marciniaków. W 1991 do zespołu dołączyli: Sławomir Romanowski – perkusista oraz śpiewający gitarzysta, Robert Amirian. Pierwsze lata działalności nie przyniosły im zbyt wielu sukcesów. Wydali dwie płyty i nic! Dopiero trzecia nagrana razem z pierwszą wokalistką otworzyła im drogę do ogólnopolskiej kariery i rozpoznawalności na cały kraj. Utwór „Zanim zrozumiesz” trafił na szczyty wielu krajowych list przebojów (m.in. plebiscyt Muzycznej Jedynki), co zapewniło zespołowi ogromną sławę i wielu miłośników. Od tego czasu skład Varius Manx zmieniał się nieustannie, pojawił się nowy saksofonista – Rafał Kokot, w chórkach śpiewał zespół De Su. Anita Lipnicka w pewnym czasie odeszła z zespołu, a po niej pojawiły się inne wokalistki. Obecny skład zespołu to: Kasia Stankiewicz, Robert Janson, bracia Marciniak i Sławomir Romanowski.
Ile było wokalistek Varius Manx?
W historii Varius Manx występowało pięć głównych wokalistek, każda z nich wniosła do zespołu unikalny styl i charakter. Jedna z nich powróciła po latach i koncertuje z bandem do dnia dzisiejszego.
Kto śpiewał w Varius Manx? Anita Lipnicka, Kasia Stankiewicz i kto jeszcze?
Pierwszą wokalistką zespołu Varius Manx była Anita Lipnicka, to właśnie dzięki niej zespół zyskał ogólnopolską rozpoznawalność i stał się jednym z ulubionych bandów Polaków w latach 90. Dołączyła ona w 1993 roku i to właśnie z jej wokalem powstała trzecia płyta. Osiągnęli wówczas ogromny sukces, a utwór „Zanim zrozumiesz” stał się hitem tych czasów. Album „Emu” sprzedał się w 200 tys. egzemplarzy, za co dostali złotą płytę. Z łatwością dominowali listy przebojów, zdobywając uznanie i prestiżowe wyróżnienia od słuchaczy radiowych, czytelników magazynów muzycznych (takich jak „Bravo”, „Popcorn”, „Sukces”, „Tylko Rock”) oraz dziennikarzy. Wśród tych nagród znalazły się tytuły takie jak „Indywidualność roku” czy „Nadzieja roku”. Szczególnym rokiem był 1994, kiedy Anita Lipnicka została okrzyknięta przez wiele redakcji największym talentem i odkryciem. Jej utwór „Piosenka księżycowa”, trzeci singiel z albumu „Emu”, bezsprzecznie zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki, ugruntowując jej pozycję. W 1995 roku razem z Anitą wydali kolejny album „Elf”, który również okazał się hitem, a zespół otrzymał za niego platynową płytę. Sporo utworów z tego albumu pojawiło się jako ścieżka dźwiękowa do filmu „Młode wilki”.
Po ogromnym sukcesie zespołu Anita Lipnicka postawiła na swoją solową karierę i odeszła. Nową wokalistką Varius Manx została wówczas 18-letnia Katarzyna Stankiewicz, która wcześniej triumfowała w programie „Szansa na sukces”. Wiosną 1996 roku zespół wydał z nią swój pierwszy singiel, „Orła cień”, który błyskawicznie stał się wielkim przebojem. Trzecią wokalistką zespołu Varius Manx była Monika Kuszyńska, z którą powstał album „Eta” i takie utwory jak „Maj”, „Jestem Twoją Afryką”, czy „Moje Eldorado”.
28 maja 2006 roku, pod Miliczem, muzycy Varius Manx ulegli poważnemu wypadkowi drogowemu. Samochód prowadzony przez Roberta Jansona wypadł z drogi na zakręcie i uderzył w drzewo. Poszkodowani doznali rozległych obrażeń wewnętrznych i zewnętrznych, a ich wydobycie z wraku wymagało rozcięcia karoserii. Najbardziej poszkodowana w zdarzeniu została Monika Kuszyńska, która do dnia dzisiejszego porusza się na wózku inwalidzkim.
W lutym 2010 roku Monika Kuszyńska oficjalnie zakończyła współpracę z Varius Manx, aby poświęcić się karierze solowej. Jej miejsce zajęła Anna Józefina Lubieniecka, która zadebiutowała z zespołem 27 lutego na gali urodzinowej radia RMF FM. W 2011 roku wydali wspólnie album studyjny zatytułowany „Eli”. W czerwcu 2013 roku nastąpiła kolejna zmiana wokalistki – do zespołu dołączyła Edyta Kuczyńska, występująca pod pseudonimem Edi Ann. Jej głos można usłyszeć w utworze „Bardzo kochać chcemy”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu „Wojna żeńsko-męska”.
Z okazji 25-lecia zespołu, Varius Manx ruszył w trasę koncertową, a wraz z nimi Kasia Stankiewicz.
Dziś, po ponad trzech dekadach istnienia, Varius Manx nadal zachwyca publiczność, a ich koncerty wciąż gromadzą tłumy wiernych fanów. Choć skład zespołu wielokrotnie się zmieniał, to jedno pozostaje niezmienne – siła kobiecego głosu, który nadaje muzyce Varius Manx niepowtarzalny klimat. Każda z wokalistek zostawiła po sobie wyjątkowy ślad, tworząc razem historię jednego z najważniejszych zespołów w Polsce.