WiadomościRuszą z Bełżyc. Zbliża się kolejna edycja Rajdu im. mjr. cc. "Zapory"

Ruszą z Bełżyc. Zbliża się kolejna edycja Rajdu im. mjr. cc. "Zapory"

W najbliższą sobotę, 26 kwietnia, z Bełżyc wyruszy największy rajd historyczny w Polsce, czyli im. mjr. cc. "Zapory". Jego trasa za każdym razem wiedzie przez inne miejscowości. W tym roku do pokonania będzie 20 km.

Ruszą z Bełżyc. Zbliża się kolejna edycja Rajdu im. mjr. cc. "Zapory"
lublin112.pl

Wyruszający już od 11 lat z Bełżyc Rajd im. mjr. cc Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Uczestniczy w nim również coraz więcej osób. Organizatorzy, którymi są Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław oraz Burmistrz Bełżyc, urozmaicają każdą kolejną edycję wydarzenia wyznaczając trasę w ten sposób, aby przebiegała m.in. śladami miejsc pamięci.

Dzięki temu podczas marszu można zdobyć sporą wiedzę historyczną zarówno na temat samego mjr. "Zapory", jak też miejscowości przez które wiedzie trasa. Szczególnie ważne jest to dla młodzieży, gdyż jednym z głównych celów wydarzenia jest odbudowa wśród młodego pokolenia pamięci o majorze i Zaporczykach, a także upamiętnienie i edukacja historyczna społeczeństwa na temat heroicznej walki o niepodległość Polski toczonej z silniejszym wrogiem.

– Rajd Zapory jest od lat największym rajdem historycznym w Polsce, w zależności od edycji gromadzącym od 400 do 700 osób. W większość są to dzieci i młodzież. Uczestnicy to głównie mieszkańcy okolicznych gmin oraz Lublina, ale przyjeżdża też dużo osób z terenu całego kraju – wyjaśnia Komendant Rajdu Rafał Dobrowolski.

Tegoroczna, edycja, rozpocznie się w sobotę o godzinie 9.00 zbiórką na bełżyckim Rynku, skąd nastąpi wymarsz uczestników. Po drodze zatrzymają się oni m.in. w Kierzu i Szczuczkach. Podczas przemarszu zaplanowano też konkurs historyczny dla wszystkich chętnych osób w wieku do 18 r.ż., a także poczęstunek i ognisko. Metą będzie miejscowość Kraczewice.

W organizację rajdu włączyły się również gminy Poniatowa i Wojciechów. Patronat nad wydarzeniem objęli: Prezes IPN, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Fundacja Niepodległości w Lublinie. Portal lublin112.pl jest patronem medialnym Rajdu.

Obraz
Obraz
Źródło artykułu:lublin112.pl

Wybrane dla Ciebie