Ledwo powstał nowy klub hokejowy w Polsce, a już są problemy. Nie mają gdzie grać
Klub aktywnie rekrutuje zawodników hasłem: "Jeśli masz solidne doświadczenie z juniorskich rozgrywek w Ameryce Północnej i zawsze marzyłeś o grze w Europie, to jest twoja szansa". Na Instagramie systematycznie publikuje profesjonalne karty zawodników z napisem "COMMITTED" w charakterystycznych pomarańczowo-czerwonych barwach z logo uczelni.
Lodowisko zapełnione od świtu do nocy
Marcin Sabat, dyrektor MOSiR-u Opole, nie pozostawia złudzeń - grafik lodowiska Toropol w sezonie zimowym jest zapełniony codziennie w godzinach 6:00-23:00. Obiekt o wymiarach 30m x 60m, zlokalizowany przy ulicy Barlickiego naprzeciwko Amfiteatru, obsługuje już drużyny amatorskie, młodzieżowe, sekcje łyżwiarstwa figurowego i short tracku.
Opole United potrzebuje zaledwie czterech godzin treningowych tygodniowo oraz możliwości rozegrania 10 meczów domowych w całym sezonie. Klub nie oczekuje wsparcia finansowego od miasta - ma własny budżet. Problem leży gdzie indziej.
Weekendowe ślizgawki ważniejsze od hokeja
Największą przeszkodą są weekendowe ślizgawki, które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców. MOSiR kategorycznie odmawia pozbawienia mieszkańców dziesięciu lub więcej takich zabaw na rzecz meczów hokejowych, które tradycyjnie rozgrywane są wieczorami w weekendy.
We wtorek doszło do spotkania w opolskim ratuszu między przedstawicielami klubu a MOSiR-em. Porozumienia nie osiągnięto. Klub zgodził się na rozegranie zaledwie dwóch meczów w Opolu oraz ugoszczenie jednego turnieju ligi akademickiej. Przedstawiciele Opole United proponowali rozgrywanie spotkań w mniej obleganych porach, nawet o godzinie 12:00 w południe, rozłożenie meczów od września do marca, a także granie części spotkań na wyjazdach. Bez skutku.
Trener z międzynarodowym doświadczeniem
Głównym trenerem został Bartłomiej Bychawski - 34-letni były reprezentant Polski z 21 występami w kadrze narodowej. Wychowanek Orlika Opole może pochwalić się imponującym bilansem: 435 meczów w ekstraklasie, 45 goli, 101 asyst i srebrny medal mistrzostw Polski.
Co istotne, Bychawski grał w młodości w kanadyjskiej lidze GMHL i jest absolwentem Uniwersytetu Opolskiego, co idealnie wpasowuje się w uniwersytecki charakter projektu.
Cienie przeszłości i trudne negocjacje
Historia konfliktów między MOSiR-em a klubami hokejowymi sięga 2021 roku. HK Opole, założony w 2020 roku przez amerykańskiego przedsiębiorcę polskiego pochodzenia Josepha Kolodzieja, oficjalnie przestał istnieć już w 2022 roku po spektakularnej porażce.
Obecnie Opole United zgłosił się do Młodzieżowej Hokej Ligi (MHL) i planuje również grę w European University Hockey League (EUHL). Kluczowym elementem jest uzyskanie jednorazowej zgody od Polskiego Związku Hokeja na Lodzie (PZHL) na wystawienie zespołu złożonego wyłącznie z zawodników zagranicznych.
Bez rozwiązania problemu z obiektem większość spotkań Opole United rozegra na wyjazdach, co znacząco utrudni promocję miasta i uniwersytetu - główny cel całego przedsięwzięcia. Klub wciąż nie jest ujęty w grafiku lodowiska i nie ma podpisanej umowy najmu.
Opole ma bogatą tradycję hokejową sięgającą 1946 roku, a największym sukcesem był awans Orlika Opole do ekstraklasy w sezonie 2002/2003, gdzie w debiutanckim sezonie zajął 5. miejsce. Czy Opole United zdoła kontynuować tę tradycję? Na razie wszystko wskazuje na to, że będzie to robił głównie... poza Opolem.