Szkoła z patronem na miarę tysiąclecia – SP nr 42 w Poznaniu świętuje jubileusz koronacji Bolesława Chrobrego
Szkoła Podstawowa nr 42 im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu zainaugurowała wyjątkowe obchody upamiętniające tysiąclecie koronacji swojego patrona. Uroczysta akademia, otwarcie specjalnie przygotowanego Kącika Patrona oraz wspólne sadzenie dębu w pobliskim parku – to tylko początek całorocznych wydarzeń poświęconych pierwszemu królowi Polski.
Wydarzenia zorganizowano 16 kwietnia, symbolicznie na kilka dni przed przypuszczalną datą koronacji Bolesława Chrobrego, która według historyków miała miejsce 18 kwietnia 1025 roku. Uroczystości miały szczególny charakter – szkoła, należąca do Zespołu Szkół nr 5, nosi imię Bolesława Chrobrego już od 1966 roku, czyli od obchodów milenium chrztu Polski.
Podczas akademii w szkolnej auli uczniowie przybliżyli sylwetkę Bolesława Chrobrego oraz zaprezentowali filmy stworzone w ramach programu edukacyjnego „1000-lecie królestwa polskiego” realizowanego przez Muzeum Historii Polski. Rozdano również nagrody w szkolnym konkursie plastycznym, a chór szkolny odśpiewał hymn Gaude Mater Polonia – utwór często towarzyszący uroczystościom państwowym i akademickim.
Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który podkreślił znaczenie wydarzenia dla lokalnej tożsamości historycznej:
– To nie tylko okazja do uhonorowania patrona szkoły, ale także do przypomnienia mieszkańcom o bogatej przeszłości Poznania i jego roli w początkach polskiej państwowości.
Jednym z najważniejszych punktów programu było oficjalne otwarcie Kącika Patrona. W specjalnie przygotowanej przestrzeni znalazły się m.in. repliki regalii królewskich, popiersie Bolesława Chrobrego oraz fresk przedstawiający scenę koronacji, inspirowany stylistyką średniowiecznych miniatur. Jego autorami są uczeń Wincent Nowak i jego ojciec Sebastian, którzy do pracy zaangażowali całą rodzinę.
Na malowidle przedstawiono króla w otoczeniu wojów i dostojników, z panoramą miast związanych z początkami państwa Piastów: Poznania, Gniezna, Krakowa, Wrocławia i Kołobrzegu. Kompozycja powstała na podstawie zwycięskiego projektu konkursowego, który zyskał uznanie jury i społeczności szkolnej.
Zwieńczeniem dnia było wspólne sadzenie pamiątkowego dębu w parku im. dr. Romana Drwęskiego. Jak zaznaczył obecny podczas ceremonii prof. Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii PAN, wybrany gatunek dębu odpowiada odmianom rosnącym na terenach Polski w czasach Chrobrego. Nowo posadzone drzewo otrzymało imię „Bolesław” i ma symbolizować trwałość oraz siłę historycznego dziedzictwa.
Uroczystości z 16 kwietnia to dopiero początek obchodów jubileuszu. Szkoła przygotowała bogaty kalendarz wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Wśród zaplanowanych inicjatyw znalazły się m.in. gra terenowa „Śladami Bolesława Chrobrego” na Ostrowie Tumskim, festyn szkolny w stylu średniowiecznym, lekcje muzealne, koncert jubileuszowy oraz zwiedzanie zabytkowego gmachu szkoły w ramach Nocy Muzeów.
Wszystkie działania mają na celu nie tylko uczczenie historycznej rocznicy, lecz także wzmacnianie świadomości historycznej młodego pokolenia i budowanie więzi z lokalnym dziedzictwem.