Bliskość natury, spokój i co jeszcze sprawia, że Kaliska na Kociewiu mogą być dobrym miejscem do życia?
Problemy miast i wsi czasami diametralnie się różnią. W początkach odrodzonej samorządności, po rozbudowie sieci wodociągowych, skanalizowanie gmin, było jednym z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań, które stały przed lokalnymi władzami. Dostęp do kanalizacji na terenach wiejskich, to bardzo ważny składnik dobrych warunków życia mieszkańców, a także ochrony środowiska.
- Gmina Kaliska w okresie 35 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego zmieniła się w nowoczesną gminę – podkreśla Sławomir Janicki, wójt gminy Kaliska. - Ponad 4 tys. mieszkańców ma podłączenia do kanalizacji sanitarnej, a 98% mieszkańców korzysta z gminnych przyłączy wodociągowych. Wartość naszych zmodernizowanych obiektów stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków przekracza 38 mln złotych. W ramach ochrony środowiska mamy dobrze zorganizowany odbiór odpadów komunalnych. Nasi mieszkańcy korzystają z nowego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, na rozbudowę którego pozyskaliśmy kolejne 800 tys złotych dofinansowania w tym roku.
Powodem do dumy w gminie Kaliska, o którym mówi wójt jest także sukcesywnie rozbudowywana baza oświatowa, infrastruktura drogowa oraz aktywizacja mieszkańców na różnych płaszczyznach.
- Wszystkie dzieci z naszej gminy maja zapewniony dostęp do edukacji przedszkolnej w placówkach publicznych. W tym roku oddamy do użytku nowy żłobek z 22 miejscami – mówi wójt. - Sukcesywnie dbamy o infrastrukturę drogową i oświetleniową tak, aby nasi mieszkańcy mogli bezpiecznie dojechać do miejsc swojego zamieszkania. Przed nami jeszcze takie inwestycje jak modernizacja świetlic w Iwicznie, Bartlu Wielkim i Cieciorce, na które te zadania otrzymaliśmy dofinansowania ze środków unijnych. W tym roku rozpocznie się też budowa nowej strażnicy dla OSP Iwiczno. Należy dodać, że w ostatniej dekadzie zakupiliśmy aż 4 nowoczesne pojazdy ratowniczo – gaśnicze, trzy dla OSP Kaliska i jeden dla OSP Piece W zakresie polityki społecznej posiadamy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kaliskach i filię w Cieciorce gdzie pomocy udzielamy 48 podopiecznym. Prowadzimy dwa kluby seniora, gdzie systematycznie uczęszcza do nich około 60 osób. Naszą duma są też stowarzyszenia i organizacje rozwijające różne dziedziny aktywności naszych mieszkańców. Ofertę kulturalną z dużym powodzeniem realizuje nasz Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach. Gmina Kaliska jest dobrym miejsce do życia i posiada bardzo dużo udogodnień dla mieszkańców jak i osób coraz częściej wybierających naszą gminę na miejsce zamieszkania i wypoczynku.
A jeśli o wypoczynek chodzi, to jedno z najbardziej intrygujących i tajemniczych miejsc w gminie jest w trakcie zmian. Efekty są już widoczne. Mowa o XIX wiecznych ogrodach pastora Johannes Mühlradta, które były założone na wzgórzu wsi. Pastor posadził tam drzewa owocowe różnego gatunku. Ogród miał być przykładem dla mieszkańców, jak należy prowadzić sady. Były tu stworzone alejki otulone krzewami, prowadzące do dwóch altan, które rozświetlały kolorowe lampiony. Na końcu ogrodu miał znajdował się kamienno-betonowy krąg z kolumnami na obwodzie, połączony grubym łańcuchem, oraz stojącą po środku podstawą pomnika, na którym stała granitowa rzeźba marszałka Hindenburga. Przez lata miejsce niszczało i nie było specjalne znane. Ukryte pomiędzy drzewami, nie zwracało uwagi. A tajemnicze betonowe słupy na terenie ogrodów, popadały w coraz większą ruinę. Teraz inwestycja jest w trakcie budowy. Kompletnie odnowiona ma stać się atrakcją gminy. Wieczorem dawne ogrody mają być ponownie rozświetlone i mają przyciągać wzrok.