Góra Chełmiec: Zabytkowa wieża widokowa zaprasza turystów w sezonie 2025. Szlaki, zdjęcia i niesamowite widoki!
W tym artykule:
Góra Chełmiec - prawie najwyższa w Górach Wałbrzyskich
Ci z nas, którzy uczyli się geografii w poprzednim stuleciu, dowiadywali się, że to Góra Chełmiec wznosząca się ponad okolicą Wałbrzycha, jak Ślęża pod Wrocławiem, jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich. Ponowne pomiary w nowym wieku wskazały, że najwyższa jest Borowa (853 m n.p.m.), a samotny i wysoki Chełmiec ma 851 m n.p.m., nie jest wyższy o 3, czy nawet 6 metrów ponad to, co mierzy w istocie. Jest jednak nadal ważnym punktem Sudetów Środkowych, a jego zbocza należą do Wałbrzycha, Boguszowa-Gorc i Szczawna-Zdroju. Szczyt zaś jest na terenie Uzdrowiskowej Gminy Szczawno-Zdrój.
Góra Chełmiec należąca do Korony Gór Polski (dawniej Hohwald, Howelt, Hochwald, czy Wysoki Las), choć nie jest lokalnie najwyższa, to nadal jej o ponad 400 metrów wyższe od okolic wzgórze, góruje nad okolicą i przyciąga obecnie, jak przed wiekami wielbicieli widoków, którzy wspinali się tu i dokumentowali tę wspinaczkę od połowy XIX wieku.
Chełmiec przyciąga też wielbicieli dawnych sztolni i poszukiwaczy minerałów. Można tu bowiem znaleźć m.in.: baryt, jaspis, apatyt, a także piryt - zwany też złotem głupców.
Zabytkowa wieża widokowa na Chełmcu zaprasza turystów w sezonie 2025
Chełmiec był od wieków celem dla turystów. Tuż po II wojnie światowej istniało tu niewielkie schronisko turystyczne, okresowo też ośrodek kolonijny z boiskiem, basenem i planowano wybudować też wyciąg krzesełkowy, jednak dostęp do szczytu był czasowo limitowany z uwagi umieszczenia tam stacji zagłuszającej rozgłośnie polskojęzyczne radia nadające z Zachodu.
Dziś nie ma już schroniska, ani zagłuszania, pozostały maszty nadajników telewizyjnych, a na Chełmiec i przez tę górę przechodzi kilka ważnych szlaków turystycznych rowerowych oraz pieszych, jak:
- szlak żółty - łączący górę z Wałbrzychem i Boguszowem-Gorcami (dzielnica Kuźnice Świdnickie),
- szlak czarny - ze Szczawna-Zdroju,
- szlak niebieski - to długodystansowy szlak wędrówkowy - odcinek Kamienna Góra - Zagórze Śląskie,
- szlak czerwony - pokrywający się z niebieskim biegnący z Boguszowa-Gorc do Konradowa;
- nowe - szlak 50-lecia Boguszowa-Gorc (żółto-czerwono-zielony) i z jeszcze nowsza Drabina Wałbrzyska;
- pieszy szlak zielony - łączący Chełmiec z Trójgarbem i Dzikowcem.
Ten ostatni ma ciekawy lokalny aspekt w postaci tablic Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu ciągnącej się od okolic rynku w Boguszowie do samego szczytu Chełmca.
Góra Chełmiec - szlaki, zdjęcia i niesamowite widoki!
Kto wejdzie na szczyt Chełmca, może też zobaczyć:
- 45-metrowy powstały w 2000 roku na północy wierzchołka Krzyż Milenijny,
- przekaźniki - maszty telewizyjne (65 m),
- infrastrukturę turystyczną - wiatę, miejsca na ogniska,
- a także odwiedzić powstałą w 1887 - 1888 roku kamienną wieżę widokową przypominającą basztę zamkową.
Ustawiona na szczycie Chełmca wieża widokowa pełniła wcześniej rolę schroniska oraz gospody, a liczy jedynie 22 m wysokości. Dziś, z uwagi na brak części mediów, pełni głównie rolę punktu widokowego.
Przejęta w ostatnich latach od Europejskiego Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej wieża administrowana jest przez Uzdrowiskową Gminę Szczawno-Zdrój, do której należy szczyt góry.
- Wejście na wieżę jest bezpłatne,
- na szczyt prowadzi 100 schodów,
- może tam jednocześnie przebywać ograniczona liczba odwiedzających;
- obiekt dostępny jest od końca marca do listopada w dni świąteczne, ale przede wszystkim weekendy, czyli w piątki, soboty i niedziele w godz. 10 - 18;
- punkt jest nieczynny w przypadku złych warunków atmosferycznych (bieżące informacje na temat dostępności wieży udostępniane są na stronie i w mediach społecznościowych Szczawna-Zdroju - https://www.szczawno-zdroj.pl/).
Z wieży przy dobrzej widoczności widać Ślężę, Wrocław i jego Sky Tower, a także Karkonosze, w tym oczywiście Śnieżkę.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wiosennej wycieczki na Chełmiec i jego wieżę.