Już milion osób odwiedziło Muzeum Auschwitz w 2025 r. Oszuści wykorzystują popularność Muzeum oferując "lewe" wejściówki
Muzeum Auschwitz zachęca do wcześniejszych rezerwacji "wejściówek" poprzez serwis: visit.auschwitz.org.
- Jest to jedyny oficjalny serwis służący do rezerwacji zwiedzania - podkreślają pracownicy placówki.
Oszuści podszywają się pod oficjalną stronę Muzeum Auschwitz
W internecie można znaleźć podobne strony, czasami nawet przypominające wyglądem tą oficjalną.
- Należy jednak mieć świadomość, że dokonywane tam rezerwacje trafiają nie do Muzeum, a do różnych pośredników. Odwiedzający nie mają świadomości, iż pośrednik może nie mieć nawet potwierdzonej rezerwacji wejścia do Muzeum, które odsprzedaje. Dlatego nie bierzemy żadnej odpowiedzialności za działania tego typu firm, np. anulowane przez nich wizyty – zaznacza rzecznik prasowy Muzeum Bartosz Bartyzel.
Liczba kart wstępu do Muzeum jest ograniczona. Grupy zorganizowane oraz odwiedzający indywidualni mogą rezerwować zwiedzanie z przewodnikiem aż z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Za wejście z przewodnikiem trzeba płacić - 120 zł lub 110 zł za bilet ulgowy.
Są też bezpłatne karty wstępu dla odwiedzających bez przewodnika - ich rezerwacja jest możliwa od 90 do 7 dni przed planowanym terminem wizyty. Te "wejściówki" też są dostępne wyłącznie na stronie visit.auschwitz.org.
Jest jednak problem z ich dostępnością. Indywidualnie, bezpłatnie Muzeum można zwiedzać najwcześniej od godz. 17, ale pierwsze wolne terminy dostępne są dopiero za miesiąc. Tutaj przeczytasz więcej o problemie z indywidualnym zwiedzaniem.
Poza tradycyjnym przejściem przez autentyczną przestrzeń poobozową wizyta dla grup jest również możliwa online. Przewodnik, dzięki platformie „Auschwitz in Front of Your Eyes” na żywo pokazuje miejsce i opowiada o historii obozu.