Kup jeden bilet kolejowy i zwiedzaj całą Europę. Oto Interrail
Czym jest Interrail?
To "karnet" na międzynarodowe podróże koleją po Europie. Pozwala wsiąść w pociąg w Polsce i przejechać na koniec Europy - za koło podbiegunowe, w szkockie Highlands, do Portugalii, na Sycylię czy do Konstantynopola (Stambułu).
Albo objechać fragment Europy - dookoła Skandynawii, zrobić rundę wokół Bałkanów, zwiedzić Beneluks, Francję, Niemcy czy Włochy. Wystarczy do tego jeden bilet - karnet Interrail.
W jakich krajach działa Interrail?
Interrail działa niemal w całej Europie - od Finlandii po Portugalię, od Turcji po Szkocję. Poza siecią Interrail znajdują się wyłącznie Albania, Ukraina, Białoruś, Rosja i kraje Kaukazu.
Karnety Interrail akceptuje większość przewoźników kolejowych w Europie - w tym państwowi giganci tacy jak niemieckie DB, austriackie OBB, francuskie SNCF, hiszpańskie Renfe czy włoskie Trenitalia. Interrail działa także w pociągach Eurostar łączących kontynentalną Europę z Wielką Brytanią oraz w nocnych pociągach European Sleeper, łączących Czechy przez Niemcy z Holandią i Belgią.
Jak działa Interrail?
Karnet Interrail obowiązuje przez określoną liczbę dni w przeciągu miesiąca. Oznacza to, że możemy zaplanować podróż tam i z powrotem do miejsca wypoczynku lub przez określoną liczbę dni jeździć pociągami poza krajem naszego zamieszkania.
Najkrótszy karnet Interrail obowiązuje przez 4 wybrane dni w miesiącu (podróż tam i z powrotem), najdłuższy - aż 3 miesiące (podróż objazdowa). Interrail działa także wewnątrz kraju, w którym mieszkamy (startujemy) w podróży dojazdowej do stacji granicznej ( i tak samo podczas powrotu do domu).
Interrail oferuje podróżnikom aplikację, która ułatwia planowanie podróży (m.in. rozkłady jazdy), trasą przejazdu i zarządzanie dniami podróży (ważnymi ze względu na czas obowiązywania karnetu). Bilety Interrail, podobnie jak rezerwacje na pociągi, można też po prostu wydrukować.
Ile kosztuje karnet Interrail? Interrail na podróż tam i z powrotem
Najtańszy Interrail - na 4 dni w miesiącu - kosztuje 283 euro (ok. 1200 zł). Osoby w wieku 12-27 lat (a więc także studenci) zapłacą za niego 212 euro (ok.900 zł), a seniorzy - 255 euro (ok. 1100 zł). Dzieci w wieku 4-11 podróżują bezpłatnie pod opieką osoby dorosłej, ale wymagają osobnego karnetu.
7-dniowy Interrail kosztuje 381 euro (dla młodych - 286, dla seniorów - 343 euro).
15-dniowy karnet na 2 miesiące to wydatek 553 euro (dla młodych - 415, dla seniorów - 498 euro).
Interrail na podróż objazdową
Najkrótszy objazdowy Interrail na 15 dni to wydatek 476 euro (ok. 2000 złotych; dla młodych - 357 euro, dla seniorów - 428 euro).
Najdłuższy - 3-miesięczny - kosztuje 956 euro (ok. 4000 zł) i jest odpowiednio tańszy dla młodych i dla seniorów.
Podane ceny dotyczą przejazdów 2. klasą. Ceny dla 1. klasy są wyższe.
Ważne - rezerwacja we własnym zakresie
Należy pamiętać, że w pociągach z obowiązkową rezerwacją miejsc (takich jak np. PKP Intercity, ale też Eurostar, francuskich TGV i tym podobnych) konieczne jest wykupienie rezerwacji we własnym zakresie. Tzw. miejscówki można kupić zazwyczaj w serwisach internetowych przewoźników, których pociągami będziemy podróżować. Koszt miejscówki różni się w zależności od przewoźnika.
Jak kupić Interrail?
Karnety Interrail można kupić na stronie internetowej organizacji. Strona internetowa nie jest dostępna w języku polskim, dostępna jest m.in. w językach angielskim, niemieckim i francuskim.
Bilety Interrail można też kupić za pomocą polskiego pośrednika Interrailpass.pl oraz bezpośrednio w siedzibie tej firmy w Bydgoszczy.