Oblężenie Malborka zbliża się wielkimi krokami. Co Muzeum Zamkowe przygotowało na Międzymurzu?
Oblężenie 2025. Program atrakcji na Międzymurzu
Oblężenie Malborka odbędzie się w dniach 18-20 lipca. Największe atrakcje to oczywiście wieczorne inscenizacje na wałach von Plauena (organizowane przez miasto) i zwiedzanie „Rycerska przygoda na zamku” z udziałem rekonstruktorów, ale Muzeum Zamkowe przygotowało też wiele innych punktów programu.
Część atrakcji będzie się działa na Międzymurzu Zachodnim (wejście bramami od strony Nogatu i kościoła św. Jana Chrzciciela). Tutaj zaprezentują się wystawcy na jarmarku rzemiosł. Oprócz tego, nieopodal odbędą się warsztaty, podczas których rekonstruktorzy w historycznych strojach będą prowadzili rękodzielnicze zajęcia dla całych rodzin:
- w średniowiecznym warsztacie stolarskim uczestnicy zobaczą, jak wyglądała praca rzemieślnika bez użycia prądu i nowoczesnych maszyn;
- w garncarskim zakątku czeka nie tylko możliwość obserwacji pracy na kole garncarskim, ale i udział w warsztatach tworzenia naczyń z gliny oraz kafli;
- w warsztacie szklarskim rzemieślnik zaprezentuje, jak z rozgrzanej do czerwoności masy szklanej powstają przedmioty codziennego użytku i ozdoby. Uczestnicy będą mogli z bliska zobaczyć proces dmuchania szkła za pomocą piszczeli oraz jego kształtowanie przy użyciu narzędzi mistrzowskich; prawdziwym kunsztem.
- w warsztacie wikliniarskim będzie można poznać tradycyjne techniki wyplatania z surowej wikliny. Plecionkarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł, a w średniowieczu miało ogromne znaczenie – kosze, pułapki, maty, meble i wiele innych przedmiotów powstawało z wikliny;
- podczas pokazów wyrobu witraży i łączenia szkła uczestnicy poznają cały proces tworzenia witraży – od cięcia i dopasowywania kolorowych szkiełek po ich łączenie przy użyciu ołowianych profili. Rzemieślnik zaprezentuje narzędzia i metody wykorzystywane przez średniowiecznych mistrzów witrażu;
- zaprezentuję się też firma specjalizująca się w ręcznym wyrobie noży i toporów inspirowanych tradycjami wikingów i Słowian. Pod czujnym okiem prowadzącego uczestnicy będą mogli spróbować własnych sił w rzucie do tarczy.
Na Międzymurzu odbędą się też warsztaty edukacyjne (architektura, kaligrafii, mozaika, mała zbrojownia) prowadzone przez edukatorów z Działu Edukacji Muzeum Zamkowego.
W programie również pokazy rycerskie z humorystycznymi etiudami wciągającymi uczestników do wspólnej zabawy. Najmłodsi kolejny rok z rzędu będą też mogli w „Grodzie dziecięcym” wcielić się w rolę odkrywców tajemnic zamkowych, by otrzymać certyfikat zdobywcy od wielkiego komtura.
Stanie też namiot stylizowany na późnośredniowieczną komnatę dworską, oddający ducha XV wieku. Trzy damy wysokiego stanu poprowadzą unikalne warsztaty dworskiej etykiety obowiązujące na średniowiecznym dworze – od właściwego sposobu powitania i ukłonów, po eleganckie gesty i formy grzecznościowe stosowane w towarzystwie. Każdy chętny będzie mógł odwiedzić dworską garderobę, w której czekają bogato zdobione stroje z epoki – zarówno damskie, jak i męskie. Na zakończenie warsztatów uczestnicy spróbują swoich sił w tańcu dworskim, poznając podstawowe kroki i rytuały towarzyskie, które przed wiekami kształtowały życie arystokracji – informuje Muzeum Zamkowe.
Wejście na Jarmark Rzemieślniczy (Międzymurze) jest płatne. Zakup biletów możliwy przy wejściu na Międzymurze Zachodnie i uwaga: płatność tylko kartą.
Cennik:
- bilet normalny – 10 zł
- bilet ulgowy (dla dzieci powyżej 7 roku życia) – 8 zł
- dzieci do 7 roku życia – za darmo
- mieszkańcy Malborka posiadający Malborską Kartę Mieszkańca – 2 zł.
Odwiedzający otrzyma opaskę na rękę upoważniającą do nielimitowanego wchodzenia do strefy Międzymurza. Opaska jest ważna na cały czas trwania Oblężenia, czyli w dniach 18-20 lipca. Nie trzeba kupować oddzielnych opasek na każdy dzień.