To jedno z największych mazurskich miast. Co warto zobaczyć w Kętrzynie?
Kętrzyn to jedno z największych miast w województwie warmińsko-mazurskim. Co warto w nim zobaczyć?
Trochę historii
W 1329 r. na terenie obecnego Kętrzyna Krzyżacy wznieśli strażnicę, wokół której zaczęła powstawać osada. Rastenburg, taką historyczną nazwę nosił Kętrzyn, prawa miejskie otrzymał 11 listopada 1357 r. z rąk komtura bałgijskiego Henninga Schindekopfa, a zostały one potwierdzone w 1378 r. W 1440 r. miasto przystąpiło do Związku Pruskiego, a czternaście lat później mieszczanie wypowiedzieli posłuszeństwo wielkiemu mistrzowi. Na mocy pokoju toruńskiego w 1411 r., Rastenburg wraz z resztą Prus Dolnych pozostał w granicach Prus Zakonnych, jednakże jako lenno Królestwa Polskiego. Kolejne stulecia to rozwój gospodarczy miasta, zahamowany dopiero przez potop szwedzki i pożar w 1761 r. W 1871 r. Rastenburg znalazł się w granicach Cesarstwa Niemieckiego. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległo ogółem około 40 procent miasta. Po wojnie miasto włączono do nowo powstałego województwa olsztyńskiego na terenie powojennej Polski. 7 maja 1946 przyjęto dla miasta nazwę Kętrzyn, dla uczczenia wybitnego absolwenta gimnazjum, historyka Wojciecha Kętrzyńskiego.
Gdzie zaparkować w Kętrzynie
Możemy bezpłatnie zaparkować pod samym zamkiem.
Informacja Turystyczna w Kętrzynie
ul. Plac marszałka Józefa Piłsudskiego 10/1
Atrakcje Kętrzyna
Wszystkie atrakcje Kętrzyna bez problemu zwiedzimy spacerując.
Zamek krzyżacki w Kętrzynie
Warownię wybudowano na początku drugiej połowy XIV w. W kolejnych wiekach wielokrotnie ją rozbudowywano i przebudowywano. 15 grudnia 1797 r. na zamku miał miejsce wielki pożar. W 1945 r. wojska radzieckie spaliły warownię. Odbudowano ją w latach 1962-1967. Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego i Miejska Biblioteka Publiczna.
Na zamku możemy obejrzeć kilka wystaw. Na wystawie Sztuka dawna zaprezentowano obiekty dawnej sztuki – rzeźby, malarstwo, meble, przedmioty rzemiosła artystycznego.
Warto tutaj zwrócić uwagę na XVIII-wieczny kartusz herbowy z pałacu w Arklitach.
Na wystawach Kętrzyn – historia miasta, Historia zamku w Kętrzynie, Dawny Rastenburg miasto i ludzie, oraz Okruchy dawnej świetności możemy oglądać ekspozycje poświęcone historii zamku i miasta Kętrzyna.
W trakcie naszej wizyty mieliśmy również przyjemność podziwiać wystawę MORTEM BONAM VITAE ESSE INITIUM, na której pokazano portrety upamiętniające i epitafia z terenu Prus.
Muzeum im. W. Kętrzyńskiego – filia Baszta
Niedaleko zamku znajduje się wybudowana w drugiej połowie XIV w. baszta, która była częścią systemu obronnego miasta.
W budynku możemy zobaczyć wystawę W średniowiecznej kuchni. Odtworzono na niej wnętrza kuchni z okresu średniowiecza. Możemy obejrzeć naczynia i sprzęt kuchenny używany w przed wiekami, różne rodzaje palenisk, a także drewniane meble.
Informacje praktyczne:
Godziny otwarcia: Wtorek – Niedziela 09:00-16:00
Bilety:
- Zamek: 17/12 zł ulgowy
- Filia – Baszta: 7 zł
- Bilet łączony: 20/15 zł ulgowy
Bazylika pw. św. Jerzego w Kętrzynie
Jest to najlepiej zachowany kościół obronny w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowano go w drugiej połowie XIV w., jako element systemu obwarowań miejskich. Łączył funkcję sakralną i obronną. Początkowo była to jednonawowa świątynia, a po gruntownej przebudowie w XV w. stała się trójnawowa.
Do 1945 r. kościół służył protestantom, następnie przez rok ewangelikom, a od 1946 r. przekazano go Kościołowi rzymskokatolickiemu. Od 22 lipca 1999 r. świątynia posiada tytuł bazyliki mniejszej.
Wewnątrz warto zwrócić uwagę na kryształowe sklepienie z 1515 r. autorstwa mistrza Matza z Gdańska.
Najcenniejszym zabytkiem, który możemy podziwiać w świątyni, jest ambona z 1594 r. wykonana w stylu niderlandzkiego manieryzmu, z fundacji Kaspra Rinwanga i Michała von Hohendorf, których herby znajdują się na korpusie ambony.
Wykonane w 1721 r. przez organmistrza Jana Mosengela z Królewca organy (tego samego, który wykonał organy w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce), w latach 70. XX w. przebudowała firma Czesława Kraszewskiego z Warszawy.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Muzeum Mazurskie w Owczarni i Wilczy Szaniec.