W Lesie Witkowickim można stanąć oko w oko z dziką przyrodą i piknikować przy ognisku
Park Leśny Witkowice to zalesiony teren tuż przy północnej granicy Krakowa. Rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Bibiczanki i jest ograniczony ulicami: Bibicką, Dożynkową i Witkowicką. To tu 15 lat temu został ustanowiony użytek ekologiczny, obejmujący fragment zachowanego naturalnego lasu łęgowego i grądowego, który porasta brzegi rzeki Bibiczanki.
Atrakcje w środku lasu
"To w tym miejscu zajrzysz do leśnych dziupli, wytropisz motyla, zwinnego gada, kolorowego ptaka czy dotkniesz tropów zwierząt, które występują na tym terenie. To wszystko dzięki ścieżce przyrodniczej, która została przystosowana dla osób niewidomych i niedowidzących (na każdym ze słupów znajdują się informacje w alfabecie Braille’a, a walor poznawczy wzbogacają odciski liści, owadów czy tropów zwierząt). W lesie znajduje się polana wypoczynkowa wyposażona w stoły piknikowe. Na jednej z polan znajduje się również naturalny plac zabaw wykonany z drewna i sznurka. To również Idealne miejsce dla osób uprawiających jogging" - opisuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Miejsce na legalne ognisko
Przypomnijmy, że w Lesie Witkowickim można urządzić legalne ognisko. Zarząd Zieleni Miejskiej udostępnia w nim miejsce piknikowe przy ul. Bibickiej. Jest tam utwardzone miejsce do rozpalania ognia, drewniane ławki, kosze na śmieci. To jedno z zaledwie dwóch takich wyznaczonych miejsc w miejskich lasach, którymi opiekuje się ZZM (drugie znajduje się w Lesie Mogilskim przy ul. Podbipięty). Terminy trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, a organizacja ogniska podlega ściśle określonej procedurze.
Zgodnie z regulaminem, udostępnianie miejsca piknikowego w celu zorganizowania ogniska odbywa się po uprzednim pisemnym uzgodnieniu warunków w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie, a pikniki i ogniska mogą być organizowane w dni robocze, oprócz sobót, w godzinach pracy ZZM w Krakowie, czyli od 7.30 do 15.30. W jednym dniu istnieje możliwość organizacji pikniku dla maksymalnie 50 osób. Jeśli chodzi o samo ognisko, można przynieść własne drewno albo skorzystać z drewna będącego na stanie ZZM, które ma stosowne certyfikaty, by w razie potrzeby można było je okazać służbom. Należy również pamiętać o tym, że w Lesie Witkowickim nie wolno spożywać alkoholu.
Z Lasem Witkowickim wiąże się również pewna mroczna miejska legenda, ale to już zupełnie inna historia...