WiadomościW Lublinie powstała pierwsza tężnia solankowa. Od dziś można z niej korzystać

W Lublinie powstała pierwsza tężnia solankowa. Od dziś można z niej korzystać

Tężnie solankowe stają się coraz bardziej popularne. W naszym regionie z roku na rok powstaje coraz więcej tego typu obiektów. Dziś otwarto pierwszą tężnię w Lublinie.
Fot. UM Lublin
Fot. UM Lublin
lublin112.pl

We wtorek, na terenie zielonym przy ul. Generała Zajączka w lubelskiej dzielnicy Sławinek, została otwarta tężnia solankowa. Obiekt wybudowano na wniosek mieszkańców, którzy od kilku już lat starali się o jego powstanie. W końcu dzięki Radzie Dzielnicy, która przeznaczyła na ten cel środki z rezerwy celowej, udało się zrealizować inwestycję.

Jak podkreślały podczas otwarcia władze miasta, w XIX wieku, kiedy Sławinek był jeszcze miejscowością, prężnie działało tu uzdrowisko, które konkurowało z Nałęczowem. Tężnia, dzięki swojej konstrukcji i wykorzystaniu mającej właściwości lecznicze specjalnej soli, ma zapewniać naturalną inhalację, a do tego morski klimat.

Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja, w której solanka rozprowadzana jest po odpowiednio rozmieszczonych gałęziach. To sprawia, że rozbija się o nie, a w rezultacie naturalnie odparowuje. Naturalne ruchy powietrza sprawiają, że jest ono wokół tężni nasycone cennymi mikroelementami. Te zaś wnikają do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

Przebywanie w tym specyficznym mikroklimacie, korzystnie wpływa na osoby borykające się m.in. z chorobami górnych dróg oddechowych. Tężnie działają też na inne dolegliwości, m.in. choroby tarczycy, nerwice czy też alergie. Korzyści porównywalne są z przebywaniem w nadmorskim terenie. Warto jednak pamiętać, że działanie tężni uzależnione jest od pogody. Parowanie solanki jest największe w słoneczne dni, najmniejsze zaś w deszczową pogodę. W nocy całkowicie zaś ustępuje.

Fot. UM Lublin
Fot. UM Lublin
Fot. UM Lublin
Fot. UM Lublin
Fot. UM Lublin
Fot. UM Lublin
Źródło artykułu:lublin112.pl

Wybrane dla Ciebie