"Chęć niesienia pomocy mamy we krwi". Tak było podczas Święta Policji w Grudziądzu. Awanse i odznaki. Mamy zdjęcia
Pędzą na sygnałach gdy zagrożone jest ludzkie zdrowie bądź mienie wypełniając rotę ślubowania "nawet z narażeniem życia", strzegą bezpieczeństwa na drogach, przestrzegają staruszków przez oszustami - tak właśnie wygląda codzienna służba policjantów. Ich święto jest okazją do podziękowań i wyrażenia szacunku.
- To moment na podkreślenie służby policjantów, którzy stoją na straży prawa i porządku. Każdy dzień w naszej służbie to nowe wyzwania, godziny spędzone na patrolowaniu miasta i powiatu, podejmowanych interwencjach, kontrolach drogowych, prowadzonych sprawach a także działaniach prewencyjnych i operacyjnych - wyliczał kom. Tomasz Manuszewski.
Szef grudziądzkich funkcjonariuszy także odniósł się do działań rozwojowych jednostki. Wspomniał o najważniejszych - w tym roku - inwestycjach, w tym m.in.
- otwarciu nowo wybudowanego posterunku policji w Radzyniu Chełmińskim (luty br.),
- otwarciu punktu przyjęć interesantów przy ul. Legionów w Grudziądzu (luty br.); przy ul. Kulerskiego (czerwiec br.) oraz planowanemu w najbliższym czasie przy ul. Konstytucji 3-go
- To wszystko, by być bliżej mieszkańców - zaznaczał kom. Manuszewski. - Chęć niesienia pomocy mamy we krwi, byliśmy, jesteśmy i będziemy zawsze tam gdzie jesteśmy potrzebni.
Także tabor komendy został w bieżącym roku uzupełniony o kilka pojazdów, które były finansowane bądź współfinansowane z budżetu centralnego bądź przez lokalne samorządy. Jeśli chodzi o wakaty, to na chwilę obecną jest ich sześć. W KMP zatrudnionych jest także 42. cywilnych pracowników.
Policjantki z Grudziądza: "Jesteśmy dumne, że wybrałyśmy tę drogę"
Co ważne, rok 2025 to setna rocznica kobiet w policji. Temu zaszczytnemu jubileuszowi także poświęcono część grudziądzkich obchodów święta policji. - 100 lat obecności kobiet w policji to nie tylko piękna rocznica to historia odwagi, determinacji i codziennej gotowości do niesienia pomocy. To historia kobiet, które mimo wielu trudności potrafiły udowodnić, że służba w mundurze to ich miejsce - mówiła sierż. Arleta Muzolf.
W Komendzie Miejskiej Policji w Grudziądzu pracują 52 panie. Z czego:
- 36 w wydziale prewencji
- 14 w wydziale kryminalnym
- 2 w służbie wspomagającej
- Każda z nas ma swoją historię, swoje doświadczenia i powody dla których wybrała tę drogę. Nie zawsze jest łatwo. Ta służba wymaga siły, odwagi i serca. Ale mimo trudów, a może właśnie dzięki nim czujemy, że jesteśmy tam gdzie powinniśmy być - dodawała sierż. Arleta Muzolf. - W imieniu policjantek grudziądzkiej komendy chcemy powiedzieć, że jesteśmy dumne. Dumne, że możemy służyć społeczeństwu. Dumne, że możemy nosić mundur polskiej policji, chronić, wspierać i zmieniać świat na lepsze.
Wyróżnienia dla samorządowców od policji
Odznaki okolicznościowe Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy w 140. rocznicę urodzin patrona KWP zostały wręczone prezydentowi Grudziądza, Maciejowi Glamowskiemu oraz staroście powiatu grudziądzkiego, Adamowi Olejnikowi. Z kolei starosta wręczył nagrodę dla najlepszego dzielnicowego powiatu – asp. Błażeja Lewandowskiego z posterunku policji w Radzyniu Chełmińskim.
- Wasza służba to umiejętność podejmowania trudnych decyzji, ale to też ogromne ryzyko fizyczne i emocjonalne wpisane w każdy dzień waszych działań - podkreślał prezydent Glamowski. - Przestępczość zmienia swoje oblicze, pojawiają się nowe zagrożenia cyfrowe, presja społeczna. Większego znaczenia nabierają działania prewencyjne, praca z dziećmi i młodzieżą, przeciwdziałanie przemocy domowej, ochrona osób starszych. To pokazuje, że rola waszej formacji poszerza się. Dziękuję za tę gotowość do poświęceń.
Dodajmy, że podczas wojewódzkich obchodów święta policji w Bydgoszczy dwóch funkcjonariuszy z Grudziądza otrzyma:
- kom. Robert Szablewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego: złotą odznakę za długoletnią służbę
- podinspektor Maciej Sabiniarz, ekspert wydziału dochodzeniowo - śledczego: srebrną odznakę
"Zasłużony Policjant"
Insp. Jakub Gorczyński, komendant wojewódzki policji zaznaczał, że w 2025 roku do garnizonu Kujawsko - Pomorskiego wstąpiło w sumie ponad 200 nowych policjantów. - Zmieniająca się dynamicznie rzeczywistość sprawia, że musimy stawiać czoła nowym zadaniom. Jesteśmy skuteczni i choć zdarzają się nam potknięcia to potrafimy je wyjaśniać i wyciągać wnioski. Właściwa postawa, której fundamentem jest poczucie misji, honor i szacunek dla munduru sprawia że w dniu naszego święta składam wam wyrazy najwyższego szacunku i uznania - do grudziądzkich policjantów i ich bliskich przemawiał Insp. Jakub Gorczyński.