Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wielka inwestycja w sercu Poznania
Tak będzie wyglądać Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Muzeum będzie składać się z czterech na pierwszy rzut oka oddzielnych, różnokształtnych budynków, skupionych wokół okrągłego placu. Plac będzie pełnił różne funkcje przez cały rok – będzie miejscem imprez, koncertów, pokazów. Rozmieszczenie budynków ma nawiązywać do pierwszych osad i grodów, a ich kamienne elewacje – do pewnej stabilności, siły, solidności. Te wspomniane cztery budynki skupione wokół okrągłego placu łączyć się będą w kondygnacjach podziemnych.
Ponad 2 tys. eksponatów
Ekspozycja będzie miała charakter narracyjny. Składać się na nią będzie kolekcja ponad 2 tys. oryginalnych, często unikatowych i niepokazywanych dotąd eksponatów. Wzmocniona ona będzie o nowoczesne technologie wykorzystywane powszechnie we współczesnym muzealnictwie. Ekspozycja będzie 10-krotnie większa od obecnego powstańczego muzeum znajdującego się w Odwachu na Starym Rynku. W 2026 roku we wnętrzu rozpocznie się tworzenie wystawy stałej.
Trwają prace nad wystawą stałą
Inwestycja jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej wartość na koniec stycznia 2025 roku wyceniono na 380 mln złotych. Generalnym wykonawcą, na mocy podpisanej 21 grudnia 2023 roku umowy, jest firma Adamietz ze Strzelec Opolskich. Projekt budynku nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zaprojektowała warszawska pracownia WXCA. Od ubiegłego roku Muzeum przygotowuje wystawę stałą, za opracowanie której odpowiada firma Trias Avi, wyłoniona w drodze postępowania konkursowego.