Budowanych jest mniej mieszkań. Deweloperzy są ostrożni
Powoli obniża się wolumen nowych inwestycji
W ocenie PZFD, opublikowane przez GUS dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za czerwiec potwierdzają, prognozowane uprzednio przez analityków, powolne obniżanie się wolumenu nowych inwestycji.
– Gdyby natomiast porównać wyniki pierwszego półrocza do analogicznego okresu w 2024 r., deweloperzy zainicjowali o ponad 15 proc. mniej budów nowych lokali mieszkalnych niż rok wcześniej. Warto wspomnieć jednak o bardzo wysokiej zeszłorocznej bazie, gdy deweloperzy uruchamiali inwestycje z przekonaniem o potencjalnym przedłużeniu programu ułatwiającego dostęp do kredytów hipotecznych, co nie doszło jednak do skutku – powiedział Patryk Kozierkiewicz, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowany w komunikacie.
Z danych GUS wynika, że w czerwcu 2025 r. liczba mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy spadła rok do roku o 37,5 proc. i 21,1 proc. miesiąc do miesiąca. W całym pierwszym półroczu 2025 r. liczba rozpoczętych budów spadła o 15,2 proc. W ujęciu kwartalnym, okres kwiecień-czerwiec był najsłabszym kwartałem pod względem nowych inwestycji deweloperskich od czasu II kwartału 2023 r.
– Nasycenie dostępnymi lokalami i przeciętny popyt skłaniają inwestorów do ograniczenia kosztów oraz ryzyka – uważa Patryk Kozierkiewicz.
Do użytkowania oddawane są lokale z czasów mniejszej aktywności inwestycyjnej
GUS podał też, że liczba mieszkań oddanych do użytkowania w okresie styczeń-czerwiec 2025 r. spadła o 2,9 proc. rok do roku i wyniosła ok. 57 tys.
– Z perspektywy ostatnich 7-8 lat, nie można uznać takiego wyniku za zadowalający. Budowa mieszkań oddawanych do użytkowania w ostatnich dwóch latach rozpoczynała się bowiem w okresie niżu inwestycyjnego z lat 2022-2023, wywołanego inflacją, wysokimi stopami procentowymi i pełnoskalową wojną za wschodnią granicą. Mając na uwadze ok. 2-letni okres budowy, obecnie do użytkowania oddawane są właśnie te lokale z czasów mniejszej aktywności inwestycyjnej – ocenił radca prawny PZFD.
Jak dodał, z uwagi na wysokie ożywienie aktywności rynkowej wywołanej okresem obowiązywania programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., trend ten powinien ulegać w najbliższych dwóch latach stopniowemu odwróceniu.