Czy jest realna szansa na mieszkania inne niż deweloperskie? Taka jest sytuacja
W tym artykule:
Liczba rozpoczętych budów oraz uzyskanych pozwoleń to kluczowy wskaźnik
W kontekście nowych mieszkań spółdzielczych, społecznych oraz komunalnych, liczba rozpoczętych lokali wydaje się kluczowym wskaźnikiem. Jak podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert portalu GetHome.pl:
– Pozornie najważniejszym wskaźnikiem w kontekście nowych mieszkań spółdzielczych, społecznych oraz komunalnych wydaje się liczba rozpoczętych takich lokali. Informuje ona bowiem, ile mieszkań zostanie wynajętych w stosunkowo niedługim czasie – po zakończeniu procesu budowy średnio trwającego około 2 lata.
Jednakże równie istotne są statystyki dotyczące liczby mieszkań, na budowę których uzyskano pozwolenia. Dane GUS z I kw. 2025 r. wskazują, że liczba rozpoczętych mieszkań społecznych czynszowych była mniejsza niż przed rokiem (620 vs 845 lokali), ale jednocześnie zanotowano znaczący wzrost liczby lokali, na których budowę TBS-y oraz SIM-y uzyskały pozwolenia (z 1 067 do 1 773). Taka zmiana powinna w niedługim czasie przełożyć się na liczbę rozpoczętych budów mieszkań społecznych.
Mieszkania komunalne i spółdzielcze
Przełożenie większej liczby pozwoleń na częściej rozpoczynane budowy powinno dotyczyć również lokali komunalnych. W pierwszym kwartale 2025 roku odnotowano wzrost liczby rozpoczętych mieszkań komunalnych (ze 102 do 429), co może wskazywać na pewne ożywienie w tej kategorii. Wyniki dotyczące budownictwa spółdzielczego są jednak skromniejsze.
– W kontekście spółdzielczych statystyk, musimy pamiętać, że chodzi o mieszkania budowane przez spółdzielnie wyłącznie dla własnych członków, a nie o lokale oferowane na zasadach deweloperskich klientom spółdzielni. Warto też odnotować roczny wzrost liczby rozpoczętych od stycznia do marca innych mieszkań na wynajem (zmiana ze 134 do 316). W przeszłości zdarzało się bowiem, że do tej kategorii trafiały mieszkania z preferencyjnym czynszem – zauważa Andrzej Prajsnar.
Budownictwo „pozadeweloperskie” to 5% wszystkich mieszkań
Eksperci z GetHome.pl podkreślają, że statystyki dotyczące budownictwa społecznego, spółdzielczego i komunalnego cechują się dużą nieregularnością. Nie można więc zakładać, że całoroczne wyniki będą proporcjonalnie większe od kwartalnych. Niemniej jednak kolejne dane mogą być interesujące, zwłaszcza w kontekście ożywienia po stronie pozwoleń.
– Oczywiście, należy mieć świadomość, że cały czas mówimy o wynikach niewielkich w skali całej aktywności budowlanej. Przez pierwsze trzy miesiące 2025 r. inwestorzy spółdzielczy, komunalni i społeczni uzyskali zgody na budowę 3174 mieszkań. To stanowiło 5% całkowitego kwartalnego wyniku, który uwzględnia również pozwolenia na mieszkania i domy deweloperskie oraz domy prywatne (61 864 lokale i domy z pozwoleniami na budowę uzyskanymi w I kw. 2025 r. przez wszystkich inwestorów) – dodaje Andrzej Prajsnar.
Sprawdź też: Tyle mieszkań wybudowano w całym 2024 roku
Mieszkania komunalne i społeczne powstają tylko w kilku miejscowościach
Mapa prezentująca liczbę mieszkań komunalnych i społecznych, na budowę których wydano pozwolenia w I kw. 2025 r., potwierdza koncentrację tych inwestycji w zaledwie kilku miastach i powiatach. Eksperci GetHome.pl zwracają uwagę, że niemal połowa nowych pozwoleń dotyczących mieszkań komunalnych i społecznych przypada na dwa miasta – Poznań oraz Żory.
To zjawisko może wskazywać na pewne ograniczenia w rozwoju budownictwa społecznego w skali ogólnokrajowej. Jednakże, z uwagi na planowane zmiany w finansowaniu i polityce mieszkaniowej, przyszłe kwartały mogą przynieść bardziej zrównoważony rozwój w tym sektorze.