Czy Poznań powoła pełnomocnika ds. cudzoziemców? Radny apeluje, miasto odpowiada
W związku z dynamicznie rosnącą liczbą cudzoziemców mieszkających w Poznaniu, pojawiają się pytania o to, czy władze miasta zdecydują się na powołanie pełnomocnika prezydenta ds. cudzoziemców. W tej sprawie zapytanie do władz miasta złożył radny Andrzej Prendke.
Jak podkreśla, coraz częściej odbiera sygnały od mieszkańców – w szczególności ze środowisk ukraińskich – o potrzebie lepszej koordynacji działań integracyjnych oraz usprawnienia komunikacji między społecznością migrancką a poznańskimi instytucjami.
Radny pyta nie tylko o możliwość stworzenia nowego stanowiska, ale również o to, czy rozważane są inne systemowe rozwiązania, które mogłyby odpowiedzieć na potrzeby stale powiększającej się grupy cudzoziemców wybierających Poznań jako miejsce do życia i pracy.
W odpowiedzi na zapytanie radnego, zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski przekazał, że w 2024 roku liczba cudzoziemców zamieszkujących Poznań przekroczyła 79 tysięcy, co wynika z danych opartych na analizach mobilności. Jak podkreślił, kwestie związane z integracją tej społeczności, jej bezpieczeństwem oraz dostępem do edukacji i usług publicznych stanowią istotny element polityki miejskiej. Obecnie działania w tym zakresie realizowane są w ramach kompetencji Pełnomocniczki Prezydenta ds. Polityki Równościowej, która odpowiada za szeroko pojętą politykę włączania, również w odniesieniu do różnic etnicznych i narodowych.
Kierunek tych działań wyznacza uchwalona w 2023 roku „Polityka na rzecz integracji migrantek i migrantów w Poznaniu na lata 2023–2024”. Trwa właśnie proces opracowywania jej kontynuacji na kolejne lata. Jak zapowiada magistrat, po zatwierdzeniu nowego dokumentu powołana zostanie Rada ds. Integracji Migrantek i Migrantów, której zadaniem będzie m.in. rozpatrzenie zgłoszonej przez radnego propozycji utworzenia osobnej funkcji pełnomocnika prezydenta odpowiedzialnego za sprawy cudzoziemców.