Dzika przyroda po kopalni. Jak muflony znalazły swój dom
Teren po odkrywce Jóźwin II B, gdzie jeszcze niedawno wydobywano węgiel, na dobre przejęła przyroda. Wokół ogromnego pokopalnianego dołu, który stopniowo wypełnia się wodą, gniazdują ptaki, a coraz częściej pojawiają się tam również muflony. Te przemiany śledzi z kamerą Adam Jaroński. To dzięki niemu możemy dziś pokazać wam stadko muflonów, które upodobało sobie ten niezwykły teren.
LM.pl
Wygląda na to, że zwierzęta czują się tam doskonale – mają pod dostatkiem pożywienia, spokój i dużą przestrzeń do życia. Muflon to podgatunek owcy domowej, który pierwotnie występował na Korsyce i Sardynii. Dziś spotykany jest w wielu miejscach Europy.
Do powiatu konińskiego pierwsze muflony trafiły około 2007 roku – sprowadzone przez jedno z kół łowieckich. Początkowo było to tylko jedno zwierzę płci męskiej (tryk) i trzy samice, jednak szybko się rozmnożyły. Szacuje się, że obecnie w Wielkopolsce żyje ponad 800 muflonów. Samce wyróżniają się okazałymi, spiralnie skręconymi rogami, natomiast u samic rogi są bardzo małe lub nie występują wcale.
Źródło artykułu: 