Jak mieszka się w Warszawie? Wyniki miejskiego badania
Blisko 90 proc. mieszkańców dobrze ocenia życie w Warszawie
- Warszawa to naprawdę dobre miejsce do życia – tak osoby mieszkające w stolicy oceniają codzienne funkcjonowanie miasta w Barometrze Warszawskim z 2025 roku. Te opinie pokazują, że codzienna praca na rzecz mieszkanek i mieszkańców jest naprawdę doceniana. To motywuje także do dalszych, intensywnych działań. Wyniki badania mówią również o potrzebach i oczekiwaniach, więc wskazują obszary, które wymagają więcej naszej uwagi – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Według przeprowadzonego badania 87 proc. mieszkańców deklaruje zadowolenie z życia w Warszawie, a podobny odsetek dobrze ocenia swoją dzielnicę.
Najbardziej "zadowolone dzielnice" w Warszawie
A w których dzielnicach mieszkańcy są najbardziej zadowoleni?
Okazuje się, że najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Wilanowa, Żoliborza i Ursynowa. Natomiast najmniejsze zadowolenie odnotowano na Targówku i Białołęce. Ponad 70 proc. warszawiaków utożsamia się z miastem, a 60 proc. twierdzi, że nigdy nie chciałoby się stąd wyprowadzić.
Co działa, a co wymaga poprawy?
Jak podał Urząd Miasta, mieszkańcy stolicy najwyżej oceniają komunikację miejską (88 proc.), ofertę kulturalną (87 proc.) i gospodarkę odpadami (82 proc.). Najniżej zostały ocenione dostępność miejsc parkingowych (31 proc.) i łatwość poruszania się samochodem po mieście (53 proc.).
- Mimo to, te dwa obszary nie są uznawane za najważniejsze — priorytetem pozostaje bezpieczeństwo, czystość i zieleń miejska - zapewnia Monika Beuth, rzeczniczka ratusza.
Badanie pokazało też, że mieszkańcy stolicy są aktywni — 65 proc. uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu, a najpopularniejsze formy to spacery, jazda na rowerze i gimnastyka. Rośnie też świadomość zdrowotna: 74 proc. mieszkańców widzi potrzebę programów dotyczących zdrowia psychicznego dzieci, a ponad połowa zna i popiera kontynuację miejskich programów profilaktycznych, takich jak „Aktywny Senior” czy „Grypa 65+”.
"Warszawiacy coraz częściej deklarują segregowanie śmieci – szkło, papier i plastiki oddziela ponad 80 proc. badanych. Niestety, 74 proc. mieszkańców bloków narzeka na przepełnione pojemniki, głównie na odpady zmieszane i papier. Tylko 25 proc. korzystało z PSZOK-ów, mimo rosnącej świadomości ekologicznej – aż 73 proc. motywuje chęć dbania o środowisko" - czytamy.
Zaufanie mieszkańców Warszawy
Jak wskazuje stołeczny ratusz, według przeprowadzonego badania prezydent miasta Rafał Trzaskowski cieszy się 64 proc. pozytywnych ocen, a władze miasta jako całość — 70 proc. "Mieszkańcy oczekują, że Warszawa będzie bezpieczna, zielona, wygodna i nowoczesna. Najczęściej wskazywane potrzeby to: spokojne życie (55 proc.), czyste środowisko (34 proc.) i łatwy dostęp do usług (31 proc.)" - wyjaśniono.
Badanie Barometru przeprowadzono w dniach 3-28 marca br. na reprezentatywnej próbie mieszkańców powyżej 15 roku życia.