Kamienica przy Dąbrowskiego 14. Radny pyta o remont. Jest deadline na wykonanie prac przy zabytku
Kamienica przy Dąbrowskiego 14 - stojąca przy wjeździe do centrum BIałegostoku - to obiekt, który mocno uderza po oczach. Od lat nie może doczekać się remontu, chociaż właściciel kupując zabytek w 2014 roku zadeklarował, że remont przeprowadzi do końca roku 2015. Mija więc powoli dekada.
Pytania o kamienicę przy Dąbrowskiego 14
W międzyczasie, w kwietniu 2024 roku, w kamienicy wybuchł pożar. Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe stwierdziła, że najprawdopodobniej było to podpalenie. Przy jednej ze ścian – od strony podwórza – biegły znalazł miejsce, z którego zaczął się pożar. Po drugiej stronie budynku niż pożar, w części kamienicy od strony ulicy ujawniono pojemnik z łatwopalną cieczą. Postępowanie jednak umorzono z powodu niewykrycia sprawcy.
Temat kamienicy wraca jednak jak bumerang. O zabytek pytał ostatnio białostocki radny Henryk Dębowski (PiS). W swej interpelacji poświęconej zabytkom poruszał następującą kwestię:
- Jakie działania podjęto w sprawie ratowania zabytkowej kamienicy przy ul. Dąbroskiego 14, która została sprzedana przez miasto z bonifikatą w 2014 roku pod warunkiem przeprowadzenia remontu? Czy miasto zamierza interweniować w tej sprawie, aby budynek nie uległ dalszej degradacji? – pytał prezydenta radny Henryk Dębowski.
Przypomnijmy, że kamienica z końca XIX wieku poszła za niecałe 1,65 mln zł. Razem sprzedana została działka licząca niecałe 1000 metrów kwadratowych powierzchni z budynkami gospodarczymi.
Miasto wydało pozwolenia. Ruchu nie ma. Jest odwołanie
W odpowiedzi, jaką dostał radny czytamy:
- Dnia 1 lipca 2024 roku wydana została decyzja nakazująca właścicielom kamienicy usytuowanej w Białymstoku przy ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 14 przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych. Od decyzji, doręczonej po wielu próbach jednemu ze współwłaścicieli w dniu 26 sierpnia 2024 r., odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosła reprezentująca stronę postępowania, Kancelaria Michał Wierzbicki i Wspólnicy Spółka Komandytowa. Do dnia dzisiejszego nie nastąpiło rozstrzygnięcie Ministra w tej sprawie – podaje Krzysztof Karpieszuk, sekretarz miasta
Dalej dodaje, że ostateczny termin wykonania prac to 31 grudnia 2025 roku.
- Mimo złożonego odwołania właściciel złożył wniosek i uzyskał pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków z dnia 12 listopada 2024 na prowadzenie robót budowlanych związanych z uporządkowaniem terenu przy zabytku, polegających na rozbiórce dwóch budynków gospodarczych, garażu, wiaty śmietnikowej i ogrodzenia wg przedłożonego projektu budowlanego. Ponadto złożony został wniosek i wydane zostało pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków z dnia 25 listopada 2024 roku na prowadzenie robót budowlanych polegających na przebudowie - obejmującej wzmocnienie konstrukcji budynku - wraz z odbudową fragmentu ściany zewnętrznej budynku kamienicy wg załączonego projektu budowlanego. W zależności od rozwoju sytuacji, podejmowane będą dalsze kroki przewidziane przepisami prawa, mające na celu przywrócenie zabytkowi właściwego stanu technicznego – zapowiada sekretarz.
Wcześniej miasto podawało, że w rachubę wchodzi wykonanie remontów zastępczych z wejściem na hipotekę lub wywłaszczenie.