Katowice. Kluczowy wydział jest "zmuszony do opuszczenia budynku". Zmiany w Urzędzie Miasta!
Kluczowy wydział jest "zmuszony do opuszczenia budynku"
Urząd Miasta Katowice zapowiedział, że musi wynająć nową przestrzeń, do której przeniesione zostaną wydziały zlokalizowane obecnie przy ul. Francuskiej 70.
- W pierwszej kolejności kluczowy jest komfort i właściwa obsługa mieszkańców naszego miasta korzystających między innymi z usług Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych. WUK nie spełnia wszystkich przepisów dot. dostępności architektonicznej – to bardzo mocno wybrzmiało w raporcie będącym podsumowaniem badania efektywności obsługi klienta w Urzędzie Miasta Katowice – podkreśla Monika Maniecka, Sekretarz Miasta Katowice.
Jednocześnie urzędnicy wykluczają prace remontowe, dzięki którym obiekt zacząłby spełniać wymogi.
- Dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wszystkich norm jest nieuzasadnione ekonomicznie. Koszty przebudowy i modernizacji obiektu przewyższają ekonomiczne uzasadnienie dalszego funkcjonowania budynku. Niektóre z wymogów nie mogą praktycznie zostać spełnione bez zamknięcia obiektu i przeprowadzenia wielomilionowych inwestycji – dodaje Grzegorz Kleszcz, naczelnik wydziału administracyjnego i dodaje, że stąd konieczność znalezienia innego rozwiązania.
Powodem wyprowadzki są wysokie koszty utrzymania i adaptacji
Obecnie przy Francuskiej 70 funkcjonuje osiem wydziałów Urzędu Miasta Katowice – w tym często odwiedzany przez mieszkańców Wydział Uprawnień Komunikacyjnych, w którym rejestrowane są pojazdy. W systemie kolejkowym w 2024 roku tylko ten wydział wygenerował prawie 171 tys. wizyt. Dodatkowo w tym budynku działają również m.in.:
- działy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach,
- Wydział Geodezji,
- Wydział Podatków i Opłat Lokalnych,
- Wydział Zarządzania Kryzysowego.
Magistrat podkreśla też, że aktualnie ponoszone koszty utrzymania budynku wynoszą 2,7 mln zł rocznie. W tę kwotę wchodzą wszystkie wydatki związane z funkcjonowaniem obiektu, czyli.: energia elektryczna, ciepło, woda i ścieki, usługa sprzątania, ochrona, wywóz śmieci, konserwacje, naprawy i serwisy.
Według szacunków UM Katowice dostosowanie tego budynku do aktualnych potrzeb i przepisów kosztowałoby "dziesiątki milionów złotych".
- W zasobach Miasta, a w szczególności Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, nie ma budynków spełniających wymogi formalne umożliwiające przeniesienie wspomnianych wydziałów. Stąd rozważania dotyczące znalezienia nowej przestrzeni na rynku komercyjnym - informuje katowicki magistrat.
Trwają poszukiwania nowej lokalizacji WUK
Rozpoczęły się już poszukiwania nowej lokalizacji dla wydziałów, które obecnie mieszczą się w budynku przy ul. Francuskiej 70. Do konkursu na wybór podmiotu świadczącego usługi doradcze na rynku nieruchomości wpłynęło w sumie 6 ofert. Postępowanie przeprowadzi firma Colliers Poland. Po jej stronie jest dokonanie szczegółowej analizy potrzeb w zakresie środowiska pracy, wielkości i rodzaju powierzchni, która ma zostać wynajęta, warunków technicznych tej powierzchni, ustalenie ostatecznej specyfikacji powierzchni, która ma zostać wynajęta oraz pozyskanie ofert od wybranych potencjalnych wynajmujących, analiza tych ofert i rekomendacje.
- Istotnym czynnikiem jest dogodna lokalizacja. Wydział Uprawnień Komunikacyjnych każdego miesiąca obsługuje tysiące mieszkańców, a liczba ta z roku na rok rośnie. W 2022 roku było to ponad 145 tys. osób, w 2023 – ponad 152 tys., a w roku ubiegłym to prawie 171 tys. osób. Mówimy tu tylko o przypadkach, które są obsługiwane przez system kolejkowy, a liczba spraw załatwianych przez mieszkańców w tej lokalizacji jest dużo większa. Dlatego mamy także wymagania dotyczące dostępności miejsc parkingowych – tak, aby mieszkańcom łatwiej było zaparkować – podkreśla Beatrycze Szymecka, naczelnik wydziału uprawnień komunikacyjnych.
Jakie warunki musi spełnić nowy budynek? To m.in.:
- bliskość przystanków komunikacji miejskiej (tramwaj, autobus),
- dostępność dla transportu prywatnego,
- dostępność miejsc parkingowych dla klientów oraz dostępność miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością,
- dostępność komunikacyjna dla osób z niepełnosprawnościami oraz obniżoną mobilnością,
- drzwi do budynku otwierane automatycznie,
- windy dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.