Kolejna Noc Muzeów w Krotoszynie przyciągnęła tłumy!
Była to trzynasta edycja Nocy Muzeum w Krotoszynie, która odbywa się od 2012 r. (z przerwą w 2020 r.). Noc Muzeów w Krotoszynie rozpoczęła się dokładnie o godz. 19:00. Uczestnicy mogli za darmo zwiedzić całe muzeum wraz z podziemiami.
Kościół i klasztor podczas Nocy Muzeów
Pół godziny później uczestnicy przenieśli się do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie, gdzie dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie opowiedział historię świątyni, a później głos zabrał proboszcz ks. kan. Grzegorz Kamzol.
Kościół i siedziba muzeum mają wiele wspólnego. Krotoszyńskie muzeum mieści się w gmachu poklasztornym. Zakon Świętej Trójcy od Wykupu Niewolników został sprowadzony do Krotoszyna w 1731 r. przez wojewodę kijowskiego, hetmana wielkiego koronnego i właściciela miasta Józefa Potockiego. Zgromadzenie powstało w XII w. we Francji, a jego celem był wykup chrześcijańskich niewolników z rąk muzułmanów. Do Polski trafili za sprawą króla Jana III Sobieskiego w okresie wojen tureckich. Właściciel Krotoszyna ofiarował trynitarzom folwark Zmysłowo (obecnie wschodnia część Krotoszyna) i drewniany kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Ok. 1733 r. na terenie dawnego cmentarza przy kościele powstał murowany, piętrowy gmach klasztoru. W latach 1767-1772 wdowa po Józefie Ludwika z Mniszków Potocka ufundowała nowy, murowany, barokowy kościół pod tym samym wezwaniem. Kościół był od wschodu połączony z klasztorem skrzydłem oraz podziemiami.
Skrzydło rozebrano w 1836 r. Natomiast przejście zawaliło się w latach 60. XX w. W klasztorze w okresie wojen napoleońskich istniał lazaret i magazyn wojskowy: francuski w 1807 r. i rosyjski w 1812 r. Nowe władze pruskie zlikwidowały zakon w 1819 r.. W budynku poklasztornym znajdował się początkowo Królewski Sąd Krajowy. W latach 1836 r. utworzono tam szkołe średnią, która w 1881 r. przeniosła się do nowo wybudowanego budynku na południu (Gimnazjum im. Króla Wilhelma, a dziś jest to I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie).
W tym budynku uczył się późniejszy generał Marian Langiewicz, którego popiersie odsłonięto obok w 1887 r. w setną rocznicę śmierci. Po 1881 r. gmach zaadoptowano na potrzeby wojskowe. W okresie międzywojennym mieściły się tam koszary 9 kompanii 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, a sam kościół pełnił funkcję kościoła garnizonowego. W 1957 r. powstało muzeum regionalne, początkowo w budynku Krotoszanki przy ul. Koźmińskiej, a z czasem przeniesione do obecnego budynku. Początkowo muzeum prowadziło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a potem organem prowadzącym został samorząd krotoszyński. W budynku na parterze siedzibę ma właśnie PTTK w Krotoszynie oraz Galeria „Refektarz" Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.
Krotoszyński ratusz z odrestaurowanymi witrażami
Kolejnym zewnętrznym punktem programu Nocy Muzeów było zwiedzanie krotoszyńskiego ratusza. Ten obiekt powstał w 1689 r. dzięki właścicielowi Krotoszyna Franciszkowi Zygmuntowi Gałeckiemu i burmistrzowi Janowi Dobrowolskiemu. Budynek spłonął podczas pożaru w 1774 r., ale został odbudowany w barokowej formie w 1777 r. Podczas przebudowy w latach 1898-1899 nabrał obecnego kształtu. Był wielokrotnie odrestaurowywany i remontowany, a także rewitalizowany. Ostatnio odrestaurowane zostały zabytkowe witraże. Uczestnicy mogli również zwiedzić salę reprezentacyjną, gdzie odbywają się śluby, a także oficjalne uroczystości.