Koncert Etno Clubbing - Włodzimierz Kinior Kiniorski i Bielinianki w Pałacyku Zielińskiego. Muzyczna podróż przez Świętokrzyskie
W niedzielę, 18 maja, o godzinie 19, w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach odbył się koncert „Etno Clubbing”, który zgromadził miłośników muzyki folkowej i elektronicznej. Wydarzenie, które pierwotnie miało odbyć się na scenie letniej, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe przeniesiono do wnętrz pałacyku.
Zobacz zdjęcia z koncertu Etno Clubbing w Pałacyku Zielińskiego:
Na scenie wystąpili Włodzimierz „Kinior” Kiniorski, multiinstrumentalista znany z eksperymentalnych projektów muzycznych oraz zespół Bielinianki, grupa śpiewacza z Bielin, która od 30 lat pielęgnuje i promuje folklor regionu świętokrzyskiego.
Wydarzenie rozpoczęła Kama Kępczyńska od dowcipu odnośnie pogody.
- To pierwszy koncert Bielinianek tej zimy, latem zapraszamy do ogrodu – mówiła Kama Kępczyńska.
Bielinianki w Pałacyku Zielińskiego
Zespół Bielinianki, w składzie: Kama Kępczyńska, Aneta Maruszak-Bacik, Julita Skrzyniarz, Renata Przepióra i Agnieszka Przygoda, od trzech dekad prezentuje tradycyjne pieśni ludowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. W 2010 roku reprezentowały Polskę na Festiwalu Folklorystycznym w Chinach, zdobywając uznanie międzynarodowej publiczności.
Podczas koncertu w Pałacyku Zielińskiego artystki zaprezentowały utwory z regionu świętokrzyskiego, które nauczyły się od swoich babć oraz pań z zespołu Wesele Bielińskie. Akompaniował im Grzegorz Michta.
Włodzimierz „Kinior” Kiniorski - jazz, elektronika i folk w jednym
Włodzimierz Kiniorski, znany jako Kinior, to artysta, którego muzyczne korzenie sięgają jazzu. Z czasem jego twórczość zaczęła obejmować również muzykę etniczną, elektroniczną oraz współczesną. W 2007 roku Kinior zaprosił Bielinianki do współpracy, co zaowocowało powstaniem płyty „Ludovizja” w 2008 roku. Album ten stanowi połączenie tradycyjnych pieśni ludowych z nowoczesnymi aranżacjami, oddając klimat baśniowej krainy świętokrzyskiej.
Podczas koncertu w Kielcach Kinior i Bielinianki przypomnieli materiał z „Ludovizji”, wprowadzając publiczność w transowe, folkowe granie połączone z muzyką klubową. Występ wzbogacony był o elementy teatralne i choreograficzne. Zobacz zdjęcia.