Koszalin: Nowe akceleratory w Międzynarodowym Centrum Onkologii
Kilka miesięcy temu Affidea dostała grant z Funduszu Zdrowia z programu na inwestycje związane z rozwojem i modernizacją infrastruktury w zakresie opieki onkologicznej, dzięki, któremu może wymienić akceleratory, czyli urządzenia do napromieniania.
- Nasze mają już 12 lat i to był najwyższy czas by je wymienić — mówi Agnieszka Szydłowska, dyrektor operacyjny ds. Radioterapii, Affidea Polska. - Wybraliśmy jedne z najnowocześniejszych akceleratorów z opcją radioterapii adaptacyjnej. W największym uproszczeniu to technika, która polega na dynamicznym dostosowywaniu planu radioterapii do aktualnej anatomii pacjenta. W przeciwieństwie do tradycyjnej radioterapii, gdzie plan jest ustalany raz, radioterapia adaptacyjna pozwala na modyfikacje podczas każdej sesji leczenia, co zwiększa precyzję i skuteczność, minimalizując ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek.
Już zainstalowany jest jeden akcelerator. Pod koniec sierpnia, gdy sprzęt zostanie odpowiednie skalibrowany i Affidea dostanie wszystkie potrzebne zgody, zaczną z niego korzystać pacjenci. W połowie września zacznie się wymiana drugiego.
Część 35-milionowej dotacji zostanie przeznaczona ,,kompleksową modernizację systemu leczenia". To właśnie oprogramowanie korzystające ze sztucznej inteligencji, które pozwoli nowym akceleratorom na bieżąco modyfikować parametry naświetlania.
Prace nad wdrożeniem tego systemu zaczną się we wrześniu.
Affidea od 20 lat działa w Polsce, w Koszalinie od ponad 17 lat. Jak zdradza Agnieszka Szydłowska, Affidea Polska jest dziś największym prywatnym usługodawcą w radioterapii, który ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tylko koszalińskie centrum rocznie napromienia około 1500 pacjentów onkologicznych. To wszystko pacjenci, za których płaci NFZ.