Kraków: Oficjalna plaża dla nudystów w na Bagrach? Projekt przepadł
Prezydent Krakowa zatwierdził listę projektów, które zostaną poddane pod głosowanie w ramach 12. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Nie wszystkie wnioski spełniły wymogi regulaminu. W tym projekt "Oficjalna plaża naturystyczna na Bagrach". Miejsce takie nad popularnym zalewem i kąpieliskiem funkcjonuje jednak w Krakowie od lat. Była szansa na jego legalizację, ale dlaczego nie zgodzili się na nią urzędnicy miejscy?
Plaża nudystów w Krakowie
Już jest w Krakowie, ale działa nieoficjalnie, a rozebranie się na niej może grozić otrzymaniem mandatu. Odwiedziliśmy to miejsce w minionym roku i nawet ktoś pokusił się o oznaczenie tego punktu słupkami i tablicami. Byliśmy również w ten weekend, znaczniki zniknęły, ale widzieliśmy kilku naturystów pozbawionych odzienia.
W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego była szansa, by miejsce zostało zalegalizowane i zaczęło działać oficjalnie. Koszt 40 tys. zł. Termin: maj 2026. Pomysł nie przeszedł jednak weryfikacji urzędników. Dlaczego? Patrzcie poniżej...
Plaży dla nudystów nie będzie w budżecie
"Projekt zakłada utworzenie oficjalnej plaży naturystycznej na terenie Zalewu Bagry. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. W MPZP "Bagry" wskazany teren oznaczony jest jako WS/ZP.1.
Wydział Planowania Przestrzennego zaopiniował propozycję zadania negatywnie z uwagi na to, iż przedmiotowy teren (cypelek) znajduje się w strefie zieleni nadbrzeżnej, w której nie dopuszczono lokalizacji plaż (por. § 28 ust. 2 pkt 7).
Dodatkowo projekt został skonsultowany z kancelarią radcy prawnego, Z uzyskanych informacji wynika, iż plaża powinna zostać odpowiednio wyznaczona, posiadać tablice informacyjne oraz zostać odpowiednio odizolowana od części niewchodzącej w jej skład. Dodatkowo należy uchwalić odpowiedni regulamin, który unormuje zasady korzystania z obiektu. Obszar powinien być wyznaczony na podstawie przepisów Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (Dz.U.2024.1087).
Dodatkowo art. 37 pkt. 2 Prawa Wodnego stanowi, że rada gminy określa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, corocznie do dnia 20 maja wykaz kąpielisk na terenie gminy lub na polskich obszarach morskich przyległych do danej gminy. Powyższe jasno wskazuje na konieczność podjęcia uchwały w celu utworzenia kąpieliska. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa § 17. 1. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności oraz 9) które wymagają podjęcia przez Radę uchwały, o której mowa w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, chyba że na realizację takiego zadania została już podjęta taka uchwała. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.
Plaża nudystów na Bagrach - uzasadnienie wnioskodawców Krótki opis projektu
Wyznaczenie i oznakowanie oficjalnej plaży naturystycznej na południowo-zachodnim brzegu Zalewu Bagry (na cypelku naturystycznym) Miejsce to od co najmniej 25 lat jest nieformalnie użytkowane przez naturystów, jednak brakuje jego oficjalnego statusu.
Opis projektu
Zalew Bagry to jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w Krakowie. Na jego południowo-zachodnim brzegu znajduje się półwysep otoczony szuwarami, który od lat jest miejscem wypoczynku dla naturystów. Obecnie brak oznakowania powoduje nieporozumienia – przypadkowe osoby, szukając ścieżki wokół jeziora, trafiają w to miejsce i są zaskoczone jego specyfiką. Półwysep jest bez przejścia więc nie da się tędy przejść wokół Bagrów.
Projekt zakłada:
- Oficjalne wyznaczenie plaży naturystycznej poprzez umieszczenie stosownej tablicy informacyjnej.
- Oznakowanie dojść do plaży – ustawienie drogowskazów wskazujących właściwą trasę do ul. Żołnierskiej oraz informujących o charakterze miejsca.
- Instalację regulaminu plaży – tablica z zasadami korzystania z przestrzeni naturystycznej (wzorowana na tej z Łeby).
- Zieleń izolacyjną od strony trasy spacerowej.
Projekt nie ingeruje w przyrodę i zachowuje naturalny charakter tego miejsca, jednocześnie poprawiając jego funkcjonalność i dostępność dla zainteresowanych osób.
Naturyzm to forma spędzania czasu w zgodzie z naturą i nie ma podtekstu erotycznego.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Tradycja i społeczne zapotrzebowanie – miejsce od ponad 25 lat jest użytkowane przez naturystów, jednak brak formalnego statusu prowadzi do nieporozumień.
Wzorem innych miast – w Polsce funkcjonują oficjalne plaże naturystyczne, np. w Łebie, czy Darłowo Kopania. Kraków powinien dołączyć do tej listy.
Poprawa komfortu i bezpieczeństwa – oficjalne oznakowanie miejsca zapobiegnie przypadkowym wizytom osób nieświadomych charakteru plaży i zwiększy akceptację społeczną.
Minimalne koszty realizacji – projekt wymaga jedynie ustawienia tablic informacyjnych i regulaminowych, nie zakłada dużej ingerencji w teren.
Dzięki realizacji projektu Kraków zyska pierwszą oficjalną plażę naturystyczną, co podniesie atrakcyjność miasta jako miejsca tolerancyjnego i zwiększy świadomość na temat kultury naturystycznej.
Budżet obywatelski Krakowa 2025
Wnioskodawcy mają możliwość wycofania projektów do 29 sierpnia. Po tym terminie zostanie opublikowana ostateczna liczba projektów, poddanych pod głosowanie.
Po rozpatrzeniu protestów przez Radę Budżetu Obywatelskiego, Prezydent Miasta Krakowa przywrócił 21 projektów pod głosowanie.
Pod głosowanie zostanie poddanych 739 projektów, w tym:
- 142 projektów ogólnomiejskich
- 597 projektów dzielnicowych.
LISTA PROJEKTÓW PO WERYFIKACJI
Harmonogram głosowania
Głosowanie odbędzie się od 19 września do 3 październik (do północy).
Zasady głosowania
Mieszkanki i mieszkańcy Krakowa muszą oddać głos na:
- 3 projekty ogólnomiejskie
- 3 projekty dzielnicowe
Oceny projektu dokonuje głosujący, przyznając punkty w skali od 1 do 3.
Uwaga: głos oddany niezgodnie z powyższymi zasadami będzie uznany za nieważny.
Jak i gdzie głosować?
Możliwości głosowania:
- elektronicznie – za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej (aktywowana na czas głosowania).
- papierowo – w wyznaczonych punktach do głosowania (w trakcie trwania głosowania).
Lista punktów zostanie ogłoszona 5 września.