Ksiądz z Lubonia pod Poznaniem trafi na ołtarze. Oto program beatyfikacji księdza Stanisława Streicha, męczennika za wiarę
W tym artykule:
Kim był ks. Stanisław Streich?
Kapłan pod koniec swojego życia pełnił posługę w Luboniu. Tam, w kościele św. Jana Bosko, zginął od strzałów komunisty Wawrzyńca Nowaka. Streich oprócz swojej oddanej służby kapłańskiej, był znany też z działalności społecznej.
– W trudnych latach 30. starał się pomagać lokalnej społeczności – chodził do zakładów pracy, negocjował zatrudnienie dla parafian, organizował żywność i wsparcie zarówno dla wierzących, jak i tych niechętnych Kościołowi. Niektórzy zarzucali mu, że pomaga również przeciwnikom, ale dla niego liczył się każdy człowiek. Wierzył, że dobroć może prowadzić do nawrócenia - co w wielu przypadkach rzeczywiście się wydarzyło – mówił ks. Tomasz Rogoziński, wikariusz parafii w Luboniu.
Droga na ołtarze
Beatyfikacyjna droga księdza Stanisława Streicha rozpoczęła się na szczeblu diecezjalnym 28 października 2017 roku. Przez kolejne miesiące prowadzono intensywne prace: gromadzono świadectwa, analizowano dokumenty i przesłuchiwano osoby, które mogły wnieść istotne informacje o jego życiu i śmierci. Ten etap zakończył się oficjalnie 13 kwietnia 2019 roku.
Po zakończeniu badań lokalnych sprawa została przekazana do Rzymu. Ważnym krokiem było też przeprowadzenie ekshumacji i kanonicznego rozpoznania jego szczątków. 20 stycznia 2024 roku dokonano ich przeniesienia do wnętrza kościoła pw. św. Jana Bosko w Luboniu – właśnie tam, gdzie 86 lat wcześniej zginął. Nowy sarkofag, w którym złożono jego doczesne szczątki, został uroczyście poświęcony 31 stycznia przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
Wszystkie zebrane materiały i opinie zostały przekazane Ojcu Świętemu. To papież, jako najwyższa instancja Kościoła Katolickiego, podejmuje ostateczną decyzję o uznaniu męczeństwa i otwarciu drogi do beatyfikacji. Tak też stało się w przypadku ks. Streicha.
Beatyfikacja ks. Stanisława Streicha
Uroczystości beatyfikacyjne zaplanowano na sobotę, 24 maja o godz. 11 na placu katedralnym w Poznaniu.
Beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. W uroczystej mszy św. wezmą udział arcybiskup metropolita poznański Zbigniew Zieliński i arcybiskup senior Stanisław Gądecki, a także kard. Stanisław Dziwisz, abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, abp Adam Szal, metropolita przemyski, bp kaliski Damian Bryl, bp sosnowiecki Artur Ważny oraz poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak i Zdzisław Fortuniak.
Odsłonięcie obrazu
Na placu przed poznańską katedrą, podczas beatyfikacji zostanie odsłonięta reprodukcja obrazu - portretu ks. Stanisława Streicha pędzla artysty Andrzeja Karpińskiego. Oryginał będzie zawieszony przy sarkofagu błogosławionego w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu.
Kapłan został na nim przedstawiony z palmą męczeństwa - znakiem rozpoznawczym męczenników za wiarę.
Pociąg z południa Wielkopolski
Na stację Poznań-Garbary przybędzie specjalny pociąg z południa Wielkopolski. Będą tam podstawione autobusy MPK, które przewiozą pielgrzymów na plac katedralny, a po uroczystości odwiozą na stację.
Plac przed bazyliką archikatedralną będzie podzielony na sektory, nie trzeba mieć jednak żadnych wejściówek.