Kujawisko-Pomorskie: Wniosek o 300 plus czyli pieniądze na szkolne wydatki złożyło już 68 tys. rodziców
ZUS przyjmuje wnioski od lipca br. - Co roku wniosek o 300 plus składam 1 lipca, zaraz po północy. Taka moja tradycja. Jak się okazuje, takich osób jak ja jest znacznie więcej. W poprzednim roku serwer ZUS się zawiesił. W tym roku nie miałem żadnego problemu ze złożeniem wniosku. 300 plus, jak sama nazwa mówi, przeznaczymy na zakup zeszytów i szkolnych przyborów. Plecak syna, na szczęście, jest w dobrym stanie i nie trzeba nowego kupować. To, co zostanie, dołożymy do zajęć pozalekcyjnych - opowiada pan Jacek z Bydgoszczy.
Komu należy się 300 plus?
Świadczenie „Dobry Start”, czyli popularne 300 plus, przysługuje raz w roku na uczące się dziecko w wieku do 20 lat lub do 24 lat w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością. Nie przysługuje na dzieci uczęszczające do tzw. zerówek ani na studentów.
- W ramach programu rodzice - niezależnie od dochodu - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup m.in. zeszytów, długopisów czy innego wyposażenia potrzebnego uczniowi - mówi Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Tylko w ciągu dziesięciu dni rodzice z Kujaw i Pomorza złożyli prawie 68 tys. wniosków o 300 plus. Najwięcej wpłynęło w Bydgoszczy (10,7 tys.), Toruniu (6,1 tys.), w powiecie inowrocławskim (niemal 5,3 tys.) i powiecie toruńskim (4 tys.).
Rodzice, którzy złożą poprawnie wypełniony wniosek do 31 sierpnia, otrzymają środki do końca września. Osoby, które złożą wniosek później - czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie - dostaną pieniądze w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia.