Mieszczka spadła z dachu Zielonej Bramy! Konserwator apeluje: sprawdzajcie rzeźby
W Gdańsku mieszczka spadła z dachu
Chwila nieuwagi mogła zakończyć się tragedią! Z dachu Zielonej Bramy w Gdańsku spadła mieszczka, a właściwie część kamiennej rzeźby, która ją przedstawia. Fragment figury, ważący kilka kilogramów, runął na chodnik przy ulicy Powroźniczej. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po tym wydarzeniu natychmiast zareagował Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który apeluje do właścicieli i zarządców budynków o pilne sprawdzenie stanu technicznego elementów rzeźbiarskich znajdujących się na dachach.
Dodajmy, że na Zielonej Bramie znajduje się łącznie 21 figur. Większość z nich to powojenne rekonstrukcje, w tym mieszczka, która spadła. Sześć pozostałych rzeźb pochodzi sprzed II wojny światowej. Obiekt, którego właścicielem jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, został skontrolowany przez inspektorów PWKZ.
- Rzeźb na szczytach gdańskich zabytków i kamienic mamy dziesiątki, jeśli nie setki - informuje Urząd Miejski w Gdańsku. - Są to nie tylko przedstawienia ludzi, ale też szyszki, ptaki, zwierzęta lądowe, nawet żółw. Są zwykle przytwierdzone prętem do konstrukcji dachu, ale wystawione przez długie dziesięciolecia na wpływ czynników atmosferycznych - w tym silny wiatr - po prostu korodują. Jeśli urwie się i spadnie choćby fragment takiej rzeźby - może dojść do tragedii. Odpowiedzialność prawną podnosi zarządca lub właściciel budynku.
W tej sytuacji urzędnicy apelują, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości, co do kondycji figur, zgłosić do urzędu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (PWKZ).
- Zalecenia pokontrolne to zabezpieczenie uszkodzonej rzeźby oraz pozostałych figur siatką, następnie demontaż i rekonstrukcja zniszczonej mieszczki - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik prasowy PWKZ. - Muzeum Narodowe w Gdańsku użytkujące Zieloną Bramę sprawdzi także stan pozostałych figur i jeżeli będą tego wymagały przeprowadzi odpowiednie prace wzmacniające ich konstrukcję.
Prace zabezpieczające mają zostać zakończone do końca lipca, natomiast rekonstrukcja zniszczonej figury powinna być gotowa do końca października tego roku.
Dodajmy, że Zielona Brama, która zamyka od strony Motławy gdańską Drogę Królewską, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta, jej architektura reprezentuje styl niderlandzkiego manieryzmu.