Mieszkańcy Kalisza łapali się za guziki. Kominiarze przemaszerowali ulicami miasta
Kominiarskie świętowanie w Kaliszu rozpoczęło się w środę, 14 maja od ogólnopolskiego Zjazdu Delegatów Krajowej Izby Kominiarzy, ale najbardziej widowiskowy był czwartkowy przemarsz ulicami Kalisza. Kominiarze wyruszyli spod Wieży Ciśnień i dotarli na Główny Rynek, gdzie powitał ich prezydent Kalisza.
- Bardzo się cieszę, że to właśnie to miasto wybraliście sobie na swój jubileusz 10-lecia powołania Izby Kominiarskiej. Bardzo się cieszę, że ponad setka kominiarzy zjechała do Kalisza, więc jesteśmy na pewno dzisiaj najszczęśliwszym miastem. Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy skorzystają z tego szczęścia, łapiąc się za guziki – mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. – Chciałbym bardzo podziękować za Waszą pracę w imieniu swoim i mieszkańców. Wasz zawód jest bardzo ważny i odpowiedzialny. Dzięki Wam można tutaj bezpiecznie funkcjonować – dodał.
Kominiarze zaznaczyli w Kaliszu swoją obecność i podkreślali jak ważny i potrzebny jest to zawód, który ma się bardzo dobrze.
- Jeśli ktoś myśli, że zawód kominiarza wymiera, to nie jest to prawda. Cały czas się rozwijamy, zwiększamy swoje zdolności pracy, zajmujemy się bardziej skomplikowanymi rzeczami, mamy nowy narybek, który kształcimy. Ten zawód nigdy nie zginie. To co przyciąga do tego zawodu, to kontakt z drugim człowiekiem, pomaganie innym. To misja, którą niesiemy przez całe życie. Ja jestem około 30 lat w zawodzie i nie zamieniłbym go na żaden inny – zapewnia Marek Wojtas, prezes Krajowej Izby Kominiarskiej Oddział Wielkopolska Południowa.
Patronem kominiarzy, podobnie jak strażaków i hutników jest święty Florian. W ramach wydarzenia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i wręczenie nagród dla przedszkoli i uczniów kaliskich szkół podstawowych, którego temat związany był z zawodem kominiarza.
O Krajowej Izbie Kominiarzy
Krajowa Izba Kominiarzy została powołana do życia w 2015 roku. Siedzibą tej organizacji kominiarskiej jest Warszawa. Izba działa dla bezpieczeństwa użytkowników budynków związanych z eksploatacją przewodów kominowych i wentylacji oraz dla utrzymania miejsc pracy mistrzów kominiarskich. Obecnie zrzesza około 600 członków z całego kraju, skupionych w dwunastu oddziałach: Pleszew, Tarnów, Olsztyn, Skierniewice, Gdańsk, Poznań, Kielce, Warszawa, Lublin, Zielona Góra, Częstochowa, Bydgoszcz, Wrocław.
Stowarzyszenie Krajowa Izba Kominiarzy jest organizacją otwartą, współpracuje z organizacjami kominiarskimi dla dobra rzemiosła kominiarskiego, zaś członkowie dowolnie mogą należeć do jednej lub więcej organizacji. Obecny zarząd tworzą: Marcin Ziombski – Skierniewice (prezes), Mirosław Antos – Warszawa (wiceprezes i rzecznik prasowy), Jarosław Sawicki - Olsztyn (wiceprezes), Piotr Pacyna – Ostrów Wielkopolski (wiceprezes), Roman Adamus – Częstochowa (wiceprezes), Wojciech Cedro - Kielce (wiceprezes). Krajowa Izba Kominiarzy organizuje konferencje i szkolenia, ogólnopolskie kampanie edukacyjne oraz dba o pozytywny wizerunek profesjonalnego kominiarza – eksperta.