Ministerstwo zmienia przepisy w sprawie kontroli rzepaku
W tym artykule:
Próbki rzepaku do badania zgubiły się w przepisach
Zmieniane rozporządzenie w sprawie pobierania próbek roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin koncentruje się wyłącznie na sposobach pobierania próbek roślin i nasion oleistych bezpośrednio z plantacji oraz z silosów. Brakuje precyzyjnych wytycznych dla innych miejsc składowania, co może prowadzić do niejednolitych praktyk i utrudniać rzetelną kontrolę.
Konieczne jest uściślenie zmienianego rozporządzenia poprzez wyszczególnienie pobierania próbek nasion rzepaku z różnego rodzaju miejsc przechowywania i składowania, nie tylko z plantacji i silosów. Dlatego ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie, który 27 czerwca trafił do konsultacji.
Obecnie inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), pobierając próbki nasion rzepaku z magazynów, muszą działać analogicznie wobec praktyk i przepisów przyjętych dla innych roślin. Opierają się na przepisach dotyczących podobnych materiałów roślinnych, takich jak nasiona zbóż. Robią to, stosując zapisy z ustępu 5 załącznika 1 do rozporządzenia.
Doprecyzowanie przepisów ws. kontroli nasion nie pozwoli uniknąć kary
Problem polega na tym, że wyniki tych kontroli mogą mieć poważne konsekwencje, takie jak kary administracyjne czy inne sankcje, jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości. Dlatego sposób przeprowadzania kontroli nie może budzić żadnych wątpliwości.
Właśnie z tego powodu konieczne jest wprowadzenie zmian w obowiązującym rozporządzeniu. Musimy jasno określić, jak prawidłowo pobierać próbki nasion rzepaku z magazynów, aby cała procedura była transparentna i nie pozostawiała miejsca na domysły. Dzięki temu zarówno inspektorzy, jak i producenci będą mieć pewność co do poprawności przeprowadzanych badań.
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu, zmiana będzie dotyczyła ustępu 5 do załącznika 1 zmienianego rozporządzenia - w tytule do ww. ustępu zapisane zostaną, oprócz obecnie widniejących roślin, również nasiona roślin oleistych.
Efektem tej zmiany będzie rozwiązanie wątpliwości interpretacyjnej związanej z pobieraniem próbek nasion roślin oleistych z miejsca przechowywania lub składowania (np. z magazynów). Cel ten zostanie osiągnięty po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia. Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi planowane jest przyjęcie projektowanego rozporządzenia w grudniu 2025 r.