Mleczarze bronią WPR – ZPPM apeluje o utrzymanie unijnego modelu wsparcia rolnictwa
Bezpieczeństwo ekonomiczne polskiej wsi
ZPPM zwraca uwagę, że obecna forma WPR gwarantuje stabilne i przewidywalne wsparcie finansowe, szczególnie dla producentów mleka. Dopłaty bezpośrednie stanowią ponad połowę dochodów polskich gospodarstw, a ich wypłata w ramach wieloletnich programów unijnych zapewnia ciągłość i pewność planowania.
Renacjonalizacja WPR, jak ostrzega Związek, wiązałaby się z ryzykiem uzależnienia dopłat od krajowych budżetów, co mogłoby prowadzić do ich ograniczania w przypadku kryzysu gospodarczego lub zmian politycznych.
„Renacjonalizacja WPR byłaby ciosem w rozwój sektora mleczarskiego – oznaczałaby niestabilne, malejące dopłaty oraz spadek inwestycji w polskich gospodarstwach. Bez przewidywalnego wsparcia z unijnego budżetu wielu mniejszych producentów mleka nie będzie w stanie się modernizować, a to zahamuje rozwój całej branży” – powiedział Marcin Hydzik, Prezes ZPPM.
Uczciwa konkurencja na wspólnym rynku
Wspólna Polityka Rolna to fundament równej konkurencji w ramach jednolitego rynku Unii Europejskiej. Dzięki wspólnym zasadom i finansowaniu z budżetu UE, polscy producenci mleka mogą konkurować na podobnych warunkach z rolnikami z innych krajów. Efektem tego jest dynamiczny rozwój sektora – Polska jest dziś trzecim największym producentem mleka w Europie i liczącym się eksporterem produktów mleczarskich.
ZPPM ostrzega, że renacjonalizacja WPR zagraża tym osiągnięciom, ponieważ zamożniejsze państwa mogłyby sobie pozwolić na wyższe dopłaty, podczas gdy kraje o mniej zasobnych budżetach – jak Polska – musiałyby ograniczyć wsparcie dla swoich rolników.
„Jeżeli WPR zostałaby zrenacjonalizowana, polscy producenci mleka utracą równe szanse konkurowania – bogatsze kraje UE będą mogły dotować swoje rolnictwo znacznie mocniej niż my i nie zdołamy im dorównać. To realne zagrożenie dla pozycji Polski jako czołowego eksportera nabiału i groźba zaprzepaszczenia osiągnięć naszego mleczarstwa z ostatnich lat” – skomentował Hydzik.
Apel o utrzymanie wspólnotowego charakteru WPR
ZPPM w swoim stanowisku podkreśla, że utrzymanie solidarnej, wspólnotowej WPR leży w żywotnym interesie całego polskiego rolnictwa. Tylko unijna polityka może zapewnić:
- stabilne finansowanie gospodarstw,
- równe warunki konkurencji,
- oraz dalszy rozwój i modernizację sektora mleczarskiego.
Związek apeluje do polskich władz i instytucji unijnych o odrzucenie koncepcji renacjonalizacji i kontynuację wspólnotowego modelu WPR, który pozwoli polskiemu mleczarstwu rozwijać się dynamicznie i skutecznie konkurować na rynkach europejskim i globalnym.