NANI KE OLA - wągrowieccy seniorzy przez taniec opowiadają historię
25 marca 2025 roku był dniem przełomowym dla zespołu tanecznego NANI KE OLA działającego w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wągrowcu. Tego właśnie dnia wągrowieccy seniorzy debiutowali przed kamerami podczas programu "Seniorzy łączą" emitowanego na żywo w TVP 3 Poznań.
Na tym jednak nie skończyła się telewizyjna przygoda NANI KE OLA. W maju 2025 roku w Wągrowcu odbyły się nagrania i emisja programu "Wiek to tylko liczba" w którym ponownie główne role odegrali tancerze i tancerki z wągrowieckiego UTW.
Chcąc poznać tajniki tańca hula i wykonującego go zespołu odwiedziliśmy zespół podczas jednej z prób.
W kinie też można tańczyć
Wągrowieccy seniorzy - tancerze spotykają się na próbach dwa razy w tygodniu, we wtorek i czwartek podczas trwania roku akademickiego. Za miejsce prób służą im pomieszczenia Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu. Podczas naszych odwiedzin w czwartek 15 maja grupa odbywała swoje spotkanie w małej sali kina MDK.
Zajęcia rozpoczęły się chwilę po godzinie 12.00 wraz z przybyciem Longiny Gołuńskiej - liderki grupy, zwanej też zespół dyrygentką. To właśnie ona przed laty zafascynowana tańcem hula zachęciła innych studentów i studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku do utworzenia sekcji tanecznej i rozpoczęcia występów.
Na rozgrzewkę zespół zaprezentował dwa układy taneczne.
- Wszystkie nasze układy i muzyka pochodzą z Hawajów. Współpracujemy ze szkołami tańca hula, które tam działają - przyznaje Longina Gołuńska.
Liderka grupy na specjalne okazje obmyśla też specjalne układy taneczne np. do muzyki z filmu Vaiana dla uczniów przedszkola
Znaczenie hawajskiej sentencji
Podczas rozmowy z grupą zapytaliśmy o znaczenie nazwy zespołu NANI KE OLA
- NANI KE OLA oznacza życie jest piękne w języku ludności hawajskiej. Nani to jest piękne, a Ola to jest życie. Ke jest czymś na wzór angielskiego the lub niemieckiego der, die czy das.
Każdy ruch prezentowany na scenie ma swoje znaczenie. Ruchy ciała służą opowiadaniu historii wysp na Pacyfiku. W zależności od ułożenia rąk tancerze i tancerki mogą przedstawić opowieść o połowach ryb czy przybyciu osadników z Europy.
Nie bez znaczenia są stroje tancerzy i tancerek. Kwiatowy wieniec założony na szyję jest obowiązkowy dla każdego z zespołu. W zależności od okoliczności panie noszą barwne kwiatowe suknie, a panowie tropikalne koszule i opaski z piór i kwiatów.
Podczas grudniowych występów NANI KE OLA występował jako świąteczny zespół św. Mikołaja.
Krzewią kulturę hawajką w wielu miejscach
Zespól tańca hula z Wągrowca liczy sobie 13 osób - 10 pań i 3 panów. Podczas swoich licznych występów wągrowieccy seniorzy i seniorki odwiedzili wiele miejsc w regonie min. Srebrną Górę, Mieścisko, Kłecko czy Czerniejewie.
- Tańczyliśmy na pokazach tańca w miejscowości Modra w Słowacji i byliśmy dwa razy na na Europejskim Festiwalu Tańca w Wiedniu. Festiwal ten organizowała hawajska szkoła, która patronuje.
- Dwukrotnie zajęliśmy drugie miejsce na tym festiwalu w kategorii wiekowej 50 plus, jak i nasi soliści i solistki. Za każdym razem, po każdym tańcu był sukces I wspaniały puchar przywieziony z Wiednia. Jesteśmy dumni z tego.
Wraz z rokiem 2025 grupą taneczną zainteresowała się telewizja. Seniorzy uważają, że mogli zwrócić uwagę telewizji podczas swojego występu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
W marcu NANI KE OLA gościła w programie na żywo "Seniorzy Łączą". Krótko po realizacji tego programu seniorzy i seniorki gościli kolejną telewizyjną ekipę w Wągrowcu. Podczas nagrań w Księżym Kacerku powstał materiał do programu „Wiek to tylko liczba”.