Nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali 2200 razy w ciągu doby
Największe zniszczenia na południu kraju
Najtrudniejsza sytuacja panowała w województwach południowej Polski. Podkarpacie odnotowało rekordowe 1200 zdarzeń, z czego najwięcej w powiatach łańcuckim, krośnieńskim i przeworskim. Uszkodzonych zostało tam łącznie 195 dachów. Niestety, burze na Podkarpaciu przyniosły też ofiary – cztery osoby zostały poszkodowane, w tym jedna na skutek uderzenia pioruna w drzewo, które runęło na budynek, oraz inna porażona prądem z zerwanych linii energetycznych. Dwa przypadki dotyczyły spadających konarów na pojazdy. Działania ratownicze na Podkarpaciu koordynował sztab akcji w Komendzie Powiatowej PSP w Łańcucie, dowodzony przez zastępcę komendanta głównego PSP nadbryg. Pawła Frysztaka. W akcję zaangażowanych było blisko 800 strażaków PSP i OSP, a stan osobowy PSP został wzmocniony o dodatkowych 60 funkcjonariuszy.
Małopolska z blisko 500 interwencjami również poważnie odczuła skutki nawałnic. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w powiatach brzeskim (218), bocheńskim (185) i tarnowskim (49). W całej Małopolsce uszkodzonych zostało około 100 dachów. Drastyczny przykład to zerwanie połowy dachu budynku mieszkalnego w powiecie tarnowskim, co doprowadziło do zakazu użytkowania obiektu przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dwie rodziny, łącznie pięć osób, zostało objętych opieką. Dodatkowo, w Brzesku uszkodzone zostało 60 m² poszycia dachowego kościoła, a w powiecie bocheńskim około 100 m² dachu szkoły.
Lubelszczyzna również dotknięta
Województwo lubelskie odnotowało 300 interwencji. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w powiecie hrubieszowskim (81), powiecie biłgorajskim (41) i powiecie zamojskim (33). Łącznie w regionie uszkodzonych zostało 28 dachów.
Bilans uszkodzeń i apel straży pożarnej
Łączna liczba uszkodzonych dachów w kraju wyniosła 323. W Małopolsce uszkodzonych zostało około 100, na Podkarpaciu 195, a na Lubelszczyźnie 28.
Państwowa Straż Pożarna niezmiennie apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie burz i silnych wiatrów. Zaleca się również bieżące śledzenie komunikatów meteorologicznych oraz ostrzeżeń wydawanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
(fot. PSP w Łańcucie)