Nie dla zabudowy w miejscu wyburzonego zabytku przy ulicy Roosevelta 8 w Poznaniu. Miejscy urzędnicy odmówili deweloperowi
Nie dla zabudowy w miejscu wyburzonej kamienicy
Deweloper z Poznania - Berlin Group Development - wystąpił o wydanie warunków zabudowy dla działki, na której stała zabytkowa kamienica przy ulicy Roosevelta 8. Budynek ten został wyburzony po tym, jak doszło do naruszenia jego konstrukcji. Kamienica była w fatalnym stanie.
- W sprawie wydano decyzję o odmowie ustalenia warunków zabudowy z uwagi na niezgodność inwestycji z przepisami odrębnymi, czyli ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - poinformowała Magdalena Mazurkiewicz-Sobczyk, zastępczyni dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.
Podkreśliła, że firma, która wystąpiła o wydanie warunków zabudowy nie jest właścicielem terenu. Ta część centrum Poznania nie jest także objęta planem zagospodarowania przestrzennego.
Właściciele dążą do odbudowy zabytku
O kamienicy przy ulicy Roosevelta 8 zrobiło się głośno we wrześniu 2024 roku. Wtedy to, na skutek ulewnych deszczy, wybrzuszyła się ściana opuszczonego od lat budynku. Konieczna była ewakuacja sąsiadujących budynków, wstrzymanie ruchu tramwajów i częściowe zamknięcie ulicy. To spowodowało kilkutygodniowy paraliż komunikacyjny w północnej części miasta.
Jak informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku, właściciel terenu dąży do odbudowania kamienicy. Miała ona powstać w możliwie identycznym kształcie, z wykorzystaniem historycznych materiałów. Wniosek dotyczył budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi na parterze oraz podziemnym garażem. I w takim kształcie został on odrzucony.
Zobacz też: Co powstanie w miejsce rozebranej kamienicy na Jeżycach w Poznaniu? Właściciele planują... podziemny parking przy Roosevelta 8
Nie jest jednak jasne, czy równocześnie zostały złożone dwa wnioski, czy też spółka Berlin Group działała w porozumieniu z właścicielem terenu. W momencie składania wniosku pełnomocnik właściciela Jacek Olech nie chciał komentować tej sprawy.
Bitwa o wyburzenie zabytkowej kamienicy
Jak już kilkukrotnie informowaliśmy, zanim doszło do wyburzenia kamienicy, trwał spór pomiędzy właścicielami, a miejskim konserwatorem zabytków. Urzędnicy chcieli zmusić właściciela do odpowiedniego zabezpieczenia budynku ulegającego degradacji. Ten odpowiadał na to, że drewniana konstrukcja jest spróchniała i nie da się jej uratować.
Z tego powodu przez lata właściciele starali się o wykreślenie kamienicy z rejestru zabytków i uzyskanie zgodny na wyburzenie kamienicy. W jej miejscu miał powstać hotel i restauracja, jednak plany się zmieniły. Obecnie właściciele chcą odbudować budynek z zachowaniem kształtu wyburzonego zabytku.
Czytaj także: "Każde wejście tam skończyłoby się śmiercią". Milionowa rozbiórka kamienicy z Roosevelta 8
Prokuratorskie zarzuty za wyburzenie zabytku
W sprawie wyburzenia właścicielom terenu - Joannie B. i Piotrowi B. - postawiono prokuratorskie zarzuty nieprawidłowego i nieskuteczne zabezpieczenie budynku, zaniechanie podjęcia niezbędnych prac konserwatorskich i zabezpieczających, doprowadzenie do zawalenia się elementów konstrukcji budynku i w konsekwencji sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zawalenia się całości budynku.
Zawiadomienie w tej sprawie władze Poznania złożyły w październiku ubiegłego roku, w trakcie rozbiórki budynku. Podejrzanym grozi nawet 10 lat więzienia. Oboje nie przyznają się do winy.