Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości. Trzeba je zgłosić wojsku
Kto i kiedy musi dokonać zgłoszenia?
Obowiązek, o którym mowa, dotyczy jednak wyłącznie obiektów, które nie zostały wcześniej wpisane do ewidencji przeszkód lotniczych.
Do Ministra Obrony Narodowej trzeba zgłaszać obiekty budowlane, w tym tymczasowe obiekty budowlane, o wysokości równej 50 m albo większej, ale mniejszej niż 100 m powyżej poziomu otaczającego terenu lub wody.
Dotyczy to obiektów zlokalizowanych na terytorium Polski oraz na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej.
Zgłoszeń powinni dokonywać właściciele nieruchomości, użytkownicy wieczyści, ale też osoby, którym przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości. Do ograniczonych praw rzeczowych należą użytkowanie, służebność, zastaw, hipoteka oraz spółdzielcze własnościowe prawo lokalu.
Co istotne, obiekty należy zgłaszać najpóźniej na dwa miesiące przed dniem, kiedy osiągną wysokość 50 m.
Chodzi o pozyskanie informacji
Baza ze zgłoszonymi obiektami mieszczącymi się w przedziale od 50 do 100 m będzie jawna. Tym samym Ministerstwo Obrony Narodowej pozwoli skorzystać z niej także innym służbom.
Przy czym za projekt nowelizacji Prawa lotniczego odpowiedzialne jest Ministerstwo Infrastruktury. Wiceminister Maciej Lasek zapewnił, że nowe przepisy nie wpłyną negatywnie na wydawanie pozwoleń na budowę.
Jak wskazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, dzięki nowym przepisom szef MON „pozyska informacje na temat obiektów budowlanych, które nie są przeszkodą lotniczą w rozumieniu ustawy Prawo lotnicze, ale stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych”.
Wcześniej istniejące przepisy nakładały jedynie obowiązek zgłaszania obiektów budowlanych o wysokości ponad 100 m powyżej poziomu otaczającego terenu lub wody.