Nowy trend opanował cały kraj. Jest zdrowy pod wieloma względami
Do uprawy swojego warzywniaka motywuje przede wszystkim przyjemność płynąca z uprawy własnych warzyw, na co wskazuje 41 proc. osób – wynika z najnowszego badania Grupy INCO.
Coraz większe zainteresowanie
Posiadacze warzywnika bardzo często doceniają smak samodzielnie wypielęgnowanych warzyw oraz walory zdrowotne. Co ciekawe, oszczędności finansowe motywują najmniej, bo jedynie jedną czwartą ogrodników-amatorów.
– Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie samodzielną uprawą warzyw — nie tylko na działkach, ale również na balkonach i w domowych ogrodach - mówi Dorota Kołodyńska z Grupy INCO. - Dla wielu osób to nie tylko sposób na zdrowsze jedzenie, ale też forma relaksu i realny wpływ na to, co trafia na ich talerz. Konsumenci coraz bardziej świadomie szukają możliwości i rozwiązań dla realizacji swoich potrzeb, również w zakresie nawożenia.
Frajda z własnych warzyw
Przyjemność to główne źródło motywacji dla domowych ogrodników. Spośród zapytanej przez Grupę INCO reprezentatywnej grupy Polaków, aż 41 proc. wskazało, że to właśnie radość i frajda z samego procesu uprawy jest dla nich najważniejszym powodem, by zająć się ogródkiem – nawet tym na balkonie czy parapecie. Co ciekawe, wskazuje na to niemal połowa osób starszych niż 55 lat, natomiast najrzadziej deklarują tak osoby w wieku 35-45 lat (35 proc.), które prawdopodobnie mają zwyczajnie mniej czasu na takie zajęcia.
Znaczną grupę osób (39 proc.) motywuje także lepszy smak własnych warzyw i owoców. A wśród nich tę zaletę doceniają szczególnie mieszkańcy wsi, spośród których wskazało na to 45 proc.
Duma, że rośnie
Z kolei 37 proc. wszystkich zapytanych ceni sobie satysfakcję i dumę z plonów wypielęgnowanych samodzielnie. Co ciekawe, nieco mniej popularna wśród głównych zachęt do uprawy warzywnika, choć wciąż istotna, okazała się troska o zdrowie – wskazało na nią 35 proc. ankietowanych.
Warto dodać, że najwięcej motywacji do uprawy własnego warzywnika mają kobiety, osoby posiadające dzieci oraz będące w związkach małżeńskich, wskazuje badanie Grupy INCO.
Warzywnik to wcale nie pragmatyzm
Na dalszych miejscach uplasowały się już bardziej praktyczne motywacje. Lepsza dostępność świeżych warzyw i owoców w domu przekonuje 3 na 10 badanych, natomiast na oszczędności finansowe wskazało tylko 23 proc. osób. To pokazuje, że dla Polaków uprawa warzyw to przede wszystkim forma relaksu, źródło satysfakcji i jakości, a nie ekonomiczna konieczność.